Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/var/www/vhosts/propertync.com/:/tmp/) in /var/www/vhosts/propertync.com/public_html/awards/wp-includes/blocks.php on line 536
Entering the Awards - PROPERTYNC AWARDS
Proudly organised by Propertync Magazine

Entering the Awards

ENLISTING FOR THE AWARDS

Propertync Awards are open to all property developers, builders, estate agents, interior designers, architects and much more in the construction industry and property sector.Properties under development can be entered at any stage of construction provided planning approval has been granted. If they wish so, companies may submit single or multiple entries. Your first step is to complete the online registration form and choose which categories of the Propertync Awards you would like to enter.

You will be then be contacted by one of the Property Awards team, who will supply you with relevant information and confirm your proposed entry or entries. At this stage there is a fee payable for each entry in each category you decide to enter.

Once you receive your entry form(s) you should follow the instructions and criteria thereon to successfully complete your entry or entries. You should then send any completed forms to us before the deadline date.

A separate entry form must be completed for each category of the Propertync Awards you are entering. You can register any entries to the 2015-2016 Awards now by filling out the online form here.

  • ENLISTING FOR THE AWARDS

To win the Gold award was a special moment for the North Cove Estates team and it is with great pleasure to thank our staff for all their hard work as well as the Propertync organisers that make the award ceremonies such a prestigious occasion for the property industry in North Cyprus.

 

PETER FAULKNER
Director / NORTHCOVE ESTATE AGENCY

When we first entered these awards in 2009 it was with much trepidation and perhaps the feeling that we didn’t really stand a chance of winning against some of the ‘bigger players’ in our field. Having been awarded the Gold in the previous two competitions, this year the feeling was “can we really win again”?

Some hard work and great teamwork lead the company into the 2014 competition with a sense that winning the Gold this time would not be considered good enough to us – we wanted to win the Platinum and prove to ourselves that we are the best! We pride ourselves on the diversity of what we can offer and we know that we have a wealth of talent at our disposal; to improve the service we offer and to hopefully enhance the experience of our customers.

We continually realise that without our customers – many of whom we can now call friends – our small company would not survive and expand; something that we wish to undertake in a controlled manner.
Winning the Platinum Award in 2014 has shown us that we are doing business the ‘right way’ and that we have the respect of our customers and the industry – and that means a great deal to us all.

 

FIRST CONSULT CYPRUS

Tüm detayların düşünülerek hazırlandığı kusursuz bir ödül gecesinde projemizin ödül alması firma olarak bizleri gururlandırdı. Ayrıca, ülkemizde örneği az bulunan prestijli organizasyonları düzenleyen firmaları görmek bizi daha da heyecanlandırdı Bu eşsiz etkinlikle Kuzey Kıbrıs emlak sektörüne değer katan Propertync ekibini tebrik ederiz.

 

Cagatay Ozbirim
Director / KIBRIS DEVELOPMENTS

Propertync Emlak Ödül Gecesi, birçok alanda sektörün buluşma noktası ve seviyeli bir yarışma olduğu için Propertync ailesini kutlar, başarılarının devamını dileriz.

 

Ahmet Noyan
Direktor / NOYANLAR GROUP OF COMPANIES

Dear members of Propertync team!!! We would like to cordially thank you for the event which has become very popular in TRNC in the real estate and constructıon sector.You are making a great job because it is a matter of prestige to take part in Propertync award competition, and especially to be a winner in the chosen category. Thank you for the perfect organization of the competition, every time it becomes better and brighter! You are real professionals in this. We would also like to give our special thanks to the jury who showed highest degree of competency and honesty. Dear colleagues,our company wishes all of you great success and florishment.

KINDEST REGARDS,
NUREL GROUP OF COMPANIES

Redif Nurel
Director / NUREL GROUP OF COMPANIES

Bizler Qural Estate ailesi olarak böyle bir ödüle layık görülmenin gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Şirketimiz emlak sektörüne yeni adım atmakla birlikte 1 yıl gibi kısa bir sürede Best Newcomer Platinum Ödülünü almış ve kendimize çizdiğimiz hedeflerimize emin adımlarla ulaşmaya başlamış bulunuyoruz. Şirketimiz için bu bir başlangıç olmakla birlikte daha güçlü ve daha çalışkan kadrolarla yurt içinde ve yurt dışında düzenleyeceğimiz çalışmalarla bu alanda daha fazla başarılar elde etmeyi arzulamaktayız. Amacımız müşterilerimize en hızlı, dürüst ve şeffaf hizmeti sağlamaktır.

 

Hasan Kirca
Direktor / QURAL ESTATE

We would like to start by giving a huge thank you to the Property NC organisation as well as everyone who has supported us and trusted us to take care of their property interests over the years. It filled us with joy and pride to hear the name Henry Charles Estates called out for the Property NC Platinum awards for both Best Estate Agency and Best Sales Team. We are aware of the importance of providing the highest standard of quality customer service so the fact that we have received this prestigious award has reinforced this principle for us. We are very proud to have such a great team to work with as without them we would not have been able to have come this far as a company.

 

Arzu Aygin
Director / HENRY CHARLES ESTATES

Busy Bees Estate Agents are very proud to have been awarded Gold in the Estate Agents categories for best marketing campaign and best sales team. The awards were fair reflection of the hard work and dedication put in by the whole team at Busy Bees.
It is this hard work and dedication that is demonstrated every single day as we constantly strive to deliver the very best service to our vendor and buyer clients. Client satisfaction and positive feedback from the market are the real measures by which we judge ourselves and the awards are seen as confirmation that many of our actions and policies are on the right track.

 

Maria Camilla Jerome
Director / BUSY BEES ESTATE AGENCY

Şirketimiz NorthernLand Construction Ltd., 21 Mart 2014 tarihinde yapılan Property nc Awards yarışmasında toplam 7 ödül alarak büyük bir başarıya daha imza atmıştır. Bu vesileyle, düzeyli ve dünya standartlarında bir yarışma düzenleyen Propertync ailesine, profosyenelce ve tarafsız olarak seçim yapan tüm jüri üyelerine, bu büyük başarının sahibi olan, halen şirkette çalışan veya daha önce şirkette çalışıp katkı koyan tüm ekip arkadaşlarımıza, ve en önemlisi bizleri buralara getiren siz çok değerli müşterilerimize sonsuz teşekkür ederiz.

 

Koral Bozkurt

KKTC ‘de bir ilk olmakla isim ve ün yapan Propertync ve yöneticilerini tebrik ederiz. İlk defa KKTC de bir Emlak ve İnşaat Ödül Töreni düzenleyen ve bunu birçok firma ile paylaşan, bu firmaları uzman oldukları kategorilerde yarıştırıp akabinde de ödüllendiren bir organizasyon.

Bu yıl 2014 Propertync AWARDS Yarışmasında BEST RENOVATION kategorisinde yeniden PLATINUM Ödülü kazanmak gerçekten beni ve tüm ekibimi çok mutlu etmiş ve bizleri bir kez daha gururlandırmıştır. Bu yüzden katılımcı Jüri üyeleri hocalarımız ve diğer uzman arkadaşlara bize bu ödülü layık gördükleri içinde çok teşekkür ediyoruz. Bizleri bu ödülle daha fazla eski taş evleri korumaya ve daha da fazla tarihi binalara yönelik çalışmalar yapmaya motive etmiş oldular.

Aslında şirketimizi kurarken de en önemli hedef de bu idi; yani, ne kadar çok eski yıkılmış veya bakımsız Kıbrıs mimarisine özgü ev veya bina varsa bunların korunması ve kurtarılmasını en yüksek seviyede nasıl başarabiliriz düşüncesi yatmaktadır. İşte biz bu yola bu inanç ve Kültür Sevgisi ile çıktık.

İnşallah ileride daha fazla yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuş evleri restore veya renove etmek sureti ile kurtarmış olacağız.
SAYGILARIMLA,

DOĞAN BORANSEL
Direktor / APHRODITE BROTHERS

Daha önce ada genelinde görülmemiş bir etkinliğe imza atıldı. O gece orada olmak ve ödüle layık görülmek gurur vericiydi.

O gecede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler

 

ARREDO KITCHEN AND FURNITURE

2013 was a fantastic year for Landmark Estates and we are delighted to have won again the award for BEST ESTATE AGENCY 2014. To win such a prestigious award is a wonderful achievement. It is great for the company and staff alike to show that all our hard work and effort is recognised and we are so proud of each and every member of our team. With their support our customers feel safe from the beginning of the procedure through to the end when purchasing a property in another country, which we as a team make as stress free and smooth as possible. We have, over the years, built up an excellent reputation in Northern Cyprus providing to customers what we believe to be a first class Estate agency.

 

LANDMARK ESTATE AGENCY

Ülkemizin standartlarının yükseltilmesinde önemli bir katkı sağlayan, PROPERTYNC AWARDS 2014 Ödül Töreninde EN İYİ LÜKS VİLLA PROJESİ kategorisinde ‘’GOLD AWARD’’ ödülünü bizlere layık gören saygıdeğer jüri üyelerine ve böyle bir organizasyonun gerçekleşmesinde emeği bulunan tüm PROPERTYNC ailesine teşekkür ederiz.

 

ÖZAKINSEL PROJE İNŞAAT LTD.

Değerli Property Ailesine bizlere bu fırsatı sağladıkları için, Bizi Platinum Ödülü layık gören değerli jüri üyelerine ve tüm müşterilerimize bize duydukları güven için şükranlarımızı sunarız. Herzaman bu ödüle layık olacağımızdan kuşkunuz olmasın

 

STEEL HOMES

2014 yılının en iyi iç tasarımı ödülünü bana layık gören Propertync ailesine öncelikle teşekkür ederken, 27 yaşımda kazanmış olduğum ödülün bana başka bir sorumluluk getirdiğine ve önümdeki meslek hayatımda çıtamı yükselttiğine inanmaktayım. Hayal ettiklerimi üretmek ve benimle aynı vizyona sahip, konusunda lider bir firma olan NORTHERNLAND CONSTRUCTION ile çalışmak, çalışma hayatımdaki en keyifli zamanlardan biri olmuştur.

 

Urun Albayrak

Böylesine güzel bir organizasyonda yarışmacı olarak yer aldığımız için gururlu ve mutluyuz. Ayrıca ‘En İyi Tasarım’ dalında Platinum ödülüne layık görülmemiz bizler için bir onurdur. Almış olduğumuz ödül sürekli olarak kendimizi geliştirmemiz ve özverili çalışmamızın bir ürünüdür diyebiliriz.

Emeği geçen herkese yeniden teşekkür ederiz.

 

AYŞE BORUCU VUDALI
İÇ MİMAR / BEVU DESIGN

Biz Özmerhan Group olarak Construction şirketini kurarken vizyonumuz, apartman ve villalarımızın konumundan, altyapısına, mimari tasarımından iç dizaynına kadar her alanda mükemmeli yakalayarak insanlara sunmaktı. Bu vizyonumuzu başarıyla gerçekleştirirken, başarılarımızın iki dalda aldığımız Propertync Awards ödülleri ile taçlandırılması bize büyük onur ve gurur verdi. Bu onura layık görülmüş olduğumuz için minnettarız.

I just wanted to say what a truly wonderful evening it was at the Property NC awards. It was lovely to see everybody dressed up and enjoying the evening from start to finish and of course, my evening was exceptionally fantastic from winning the Platinum Award for Best Sales Representative…I couldn’t have asked for a better end to an incredible evening.

NICOLA WILKINS

I would like to thank the organization of the 2011-2012 NC Property Awards gala for an incredible evening, enjoyable from every aspect possible. The Romanian violines were amazing and really made the event even more festive. It was great to see so many people from the industry in one place proudly presenting the work they have done.

KENSINGTON DEVELOPMENT

Well done Property NC Magazine and all award winners for another successfully evening at The Rocks Hotel. Fantastic entertainment, great food. A truly superb evening enjoyed by all who attended. It is good to see a united front from all types of business in the property industry joining together to celebrate.

Sandra Gunduz
ABODE PROPERTY MANAGEMENT

We are very proud to receive the PropertyNC award for “Best Estates Agent” it means so much that we have been chosen as a professional trusted agent in promoting North Cyprus and its properties. We would like to thank everyone who organized this fantastic event, and especially to the team from the Property NC magazine. The evening was very successful and everyone really enjoyed themselves. The judges had a very hard task, as there was a lot of tough competition around this year, and the level and quality were set very high.

LANDMARK ESTATE

The Property NC Awards, a prestigious evening was had by all of the Donegal Developments Team, fantastic venue, great food , extremely well organised, and of course our win of the Gold award for “Best Sustainable Development”, we are thoroughly delighted, thank you.

DONEGAL DEVELOPMENTS

We thoroughly enjoyed the evening, great company, great atmosphere, great food, and fantastic music. We are very proud to have won the Gold for “best site maintenance” and will continue to strive to be winners in the future. We take a lot of pride in what we do and winning an award gives us great satisfaction and reminds us of why we do the job that we do.

FIRST CONSULT CYPRUS

What a fabulous evening we all had. The entertainment and dinner were above our expectations and the recognition from your panel of judges in the awards we received completed a wonderful evening. A big thank you to you and all of your team, and congratulations to all the other winners on the night.

Sue, Clive, Steve, Samantha and Helen
Entire Staff / The Property Centre

Just a quick note to commend you guys for a fabulous evening on Friday. I think it was a credit to your team that the evening went so well, the effort that you have put into it was not unnoticed! Once again well done to you!

Bİll Hickey

OUR SPONSORS

Our Sponsors are listed here.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.