Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi

Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi
Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi
Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi
Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi
Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi
Adadaki Çevreci Girişimlere Bir Yenisi Daha Eklendi

Covid-19’dan sadece temizlik ve dezenfeksiyon ile korunabiliriz! Sizlere tanıtmak istediğimiz, Kuzey Kıbrıs’ta yeni kullanılmaya başlayan bir teknoloji var: Green Earth Cleaning! Bu bir kuru temizleme teknolojisi ve yapılan işlemler ile giysileriniz çevreci bir yöntemle tamamen bakteri ve virüslerden arınıyor. Saf Kuru Temizleme’nin kapısından girdiğinizde bir laboratuardaymışsınız gibi hissediyorsunuz, kuru temizleme işlemlerinde patentli Green Earth Sistemi, ıslak temizlemede ise Girbau WetCare Sistemi kullanılıyor. Şimdi size onlardan edindiğimiz bilgileri aktarmak istiyoruz.


Özel sistem makinalar, standart kuru temizleme deterjanları gibi kanserojen ve alerjen kimyasallarla değil sıvı silikonla temizlik yapıyor; deniz kumundan elde edilen bu temizlik malzemesi tamamen doğal ve kokusuz. Green Earth Cleaning patentli silikon teknolojisi havaya, suya ve toprağa zarar vermez dolayısıyla çevreyi kirletmiyor. Bu sayede abiye, deri, kürk, ipek ve kaşmir gibi değerli kıyafetlerde bile özenli ve güvenilir bir temizlik sunuyor.

Kuru temizlemede deniz kumunun sıvılaştırılmış hali olan bu sıvı silikon kullanılırken, ıslak temizlemede ise bio-enzimlerle hazırlanan solüsyon kullanılıyor. Avrupa ülkelerinde yeni açılacak kuru temizleme işletmelerine zorunlu tutulan bu teknoloji, geleceğin teknolojisidir; yakın zamanda eski kuru temizleme teknolojileri kullanılmayacaktır.

Green Earth'ün silikonu o kadar güvenlidir ki, EPA (Dünya Çevre Örgütü) kuru temizlemede veya diğer pek çok uygulamasında kullanımını onaylamakatdır. Çevreye salındığında, sıvı silikon güvenli bir şekilde üç doğal bileşenine dönüşür; kum (SiO2), su (H2O) ve karbondioksit (CO2). Bunlar hava, su ve toprak için güvenli atıklar olarak kabul edilmektedir.

Green Earth silikon solüsyonunda temizlik iki önemli açıdan farklıdır. Birincisi, çok düşük yüzey gerilimine sahiptir ve çok hafiftir. Green Earth'ün düşük yüzey gerilimi, kumaş liflerine daha etkili bir şekilde nüfuz etmesine ve kir parçacıklarını kayganlaştırmasına olanak tanır ve silikon nazikçe temizler ve durular, kumaşlardaki yıpranma ve aşınmayı azaltır. İkincisi, sıvı silikon kimyasal olarak inerttir, yani temizleme işlemi sırasında tekstil kumaşı veya boyalarla kimyasal olarak reaksiyona girmez. Bu, kumaş liflerinin aşınmasını ve/veya şişmesini en aza indirir, boya çıkarma ve boya akması ile ilgili geleneksel sorunları ortadan kaldırır, giysilerin yumuşak dokunuşunu korumaya yardımcı olur ve büzülmeyi önler. Sonuç olarak, Green Earth ile çok çeşitli giysiler güvenle temizlenebilir. Narin ipekler, süet ve deri süslemeler, boncuklar, payetler, boyalı giysiler, özel düğmeler ve süslemeler, özel tasarım giysiler, yadigar kumaşlar ve diğer zor öğeler hiç zor değil.

Bu arada Saf Kuru Temizleme’de ürünler kişiye özel yıkanır, hiçbir müşterinin eşyaları başka birinkilerle beraber yıkanmaz. Mağazaya geldiğinizde çalışma ortamlarının gayet şeffaf ve göz önünde yapıldığını görebilirsiniz. Şimdilik sadece Girne’de, Girne Belediye binasının hemen yanındaki yerlerinde hizmet veriyorlar ancak uygun miktarda çamaşırınız birikmişse adanın her yerine hizmet verebileceklerini söylüyorlar. Bu makinayı kullanması için gerekli bilgi birikimine sahip Metin Bey ise İstanbul’dan transfer edilmiş. Metin Bey, ilk hamle olarak adada kullanılan suyla bu işlemin yapılamayacağını söylemiş ve arıtma sistemi kurmuşlar.

Kuzey Kıbrıs’ta bu çapta çevreci bir girşimin geliştirilmiş olmasını sevindirici karşılarken, Saf Kuru Temizleme’yi tebrik ediyor, sektördeki diğer işletmeler için ön ayak olmasını diliyoruz.

Yukarı