Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj

Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj
Tanyel Bayraktaroğlu ile Röportaj

“DOĞADAKİ GÜZELLİKLERLE BERABER YAŞANMASINI HEDEFLİYORUZ” -Tanyel Bayraktaroğlu

Gazimağusa’nın en güvenilen müteahhitlerden biri olan Tanyel İnşaat, müşterileriyle çok sıkı bir bağ kuran, inşaat sektöründe güven sağlamanın ve onu korumanın kıymetini bilen bir şirket. Fikirlerini merak ettiğimiz ama şimdiye kadar çok sık röportaj vermeyen şirket yöneticisi Tanyel Bayraktaroğlu ile projeleri ve emlak sektörü üzerine konuşacağız.
  • Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz, nasıl başladınız inşaat sektöründe çalışmaya ve bu meslek size ne öğretti?
 
1990 yılında DAÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1992 yılında önce arsa parselasyonu ve alt yapı projeleriyle sektöre giriş yaptım. 1995 yılında aile şirketimizi kurduk. 1997 yılında ise Yeni Erenköy, Karpaz bölgesine giderek 285 konutluk Karpaz Tatil Evleri projelerini yaptık. 2013 yılında Gazimağusa bölgesine gelerek Tuzla’da Günışığı Sitesi’ni yapmaya başladık. Şimdi ise yine Gazimağusa’da yeni projemiz Yasemin Sitesi’nin inşaatı devam ediyor. 28 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Özveri ve sabır isteyen bir meslek. İşimi severek yapıyorum. Her işte olduğu gibi inşaat işleri ile uğraşmak da kolay değil, yaptığınız işi sevmek gerekir.
 
  • Projelerinizden ev alan insanların tamamında bir memnuniyet sağladığınızı düşünüyor musunuz, satış sonrası ev sahipleriyle iletişiminiz nasıldır?
 
Projemizden ev alan şahısların tamamında memnuniyet sağlayıp sağlamadığımız konusunda bizim yaptığımız soruşturmada herkes memnundur. Çünkü ev tesliminden sonra da müşterilerin sorunları ile birebir ilgilenmekteyiz. Bugüne kadar yapılan tüm icraatların arkasında durulumuştur.
  
  • Gazimağusa bölgesinde projeler yaptığınızı biliyoruz, şimdiye kadarki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
 
Gazimağusa bölgesinde 2013 yılında inşaatına başladığımız 34 hanelik Günışığı Sitesi’ni 2018 yılında tamamladık ve tüm evlerimizi zamanında müşterilerimize teslim ettik. Projesi yoğun beğeni ve takdir alan Günışığı Sitesi’nden esinlenerek hazırladığımız yeni projemiz Yasemin Sitesi’ni, eski Lefkoşa-Mağusa anayolu üzerinde inşa etmekteyiz. 65 hane olacak olan Yasemin Sitesi’nde, konutların çevrelediği sosyal tesisler bulunmaktadır. Bu tesisler sayesinde, geleceğin nesilleri olan çocuklarımızı sanal ortamdan bir nebze olsun kurtarabilirsek ne mutlu bize. Sitemizde büyük küçük herkesin spor yapabileceği, voleybol, futbol, basketbol sahası ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Karpaz’da yeşile doğaya önem verdiğimiz gibi Gazimağusa’da da ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemelerine önem vereceğimiz bir site olacaktır. Yasemin Sitesi’nde müşterilerimizin tümü yerli halktan oluşmaktadır ve satışlarımız ve inşaatlarımız tüm hızıyla devam etmektedir.
 
  • Bunlardan önce Karpaz bölgesindeki tatil evleriniz var; Tanyel Rentals bünyesinde kiralama yaptığınız taş evler ve satışa açtığınız konut projeleriniz, onlar hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
 
Karpaz bölgesinde, Yeni Erenköy’de ortak havuzlu, eski Kıbrıs Evleri tarzı lüks taş villalarımız ve tek yatak odalı bungalovlarımızı kiralamaya devam ediyoruz. Yalnız yazda değil, kış mevsiminde de şömineli villalarımızda doğanın güzelliklerini keşfedebiliyorsunuz.
Karpaz bölgesinde 16 yıldır emirname olduğundan inşaat yapma yasağı bulunmaktadır. Toprağımız olmasına rağmen maalesef yeni projeler yapamıyoruz. Amacımız elbette Karpaz’ın güzelliklerini yok etmek değil, oradaki projelerimiz sayesinde doğadaki güzelliklerle beraber yaşanmasını hedefliyoruz. Doğayı seven bir kişi olarak, çok önceden beri söylediğim bir şey var: Kontrollü bir şekilde, dikine yapılaşmaya izin verilmeden, Kıbrıs’a özgü tarzda, taş, ahşap ve doğayla uyumlu malzemeler kullanılarak yapılacak yer evi veya en çok iki katlı evlerle emirname şekillendirilebilir. Ayrıca her eve, o bölgeye özgü olan zeytin ve harnup ağaçları dikimi ile peyzaj zorunluluğu getirilebilir hatta koçana işleme şartıyla ağaçların korunması da sağlanırsa çok güzel olur diye düşünüyorum. Koçana işleneceği için müteahhitin dikeceği o ağaçlara ev sahipleri de dokunamaz, bölgedeki doğal görüntü korunmuş olur.
 
  • Pandemi döneminde yabancı portföy üzerinden satış yapan firmaların satışlarının yavaşladığı görülüyor, sizin satışlarınız nasıl gidiyor, bu dönem sizi nasıl etkiledi?
 
Pandemi dönemi bütün sektörü etkilediği gibi bizi de menfi yönde etkilemiştir. Ancak projemizin iş planında biraz yavaşlatma yapmak sureti ile ekonomimize yeniden yön verdik. Satışlarımız yavaşlasa da bu dönem bizi yerli müşteri ile çalıştığımız için aşırı derecede etkilememiştir. Ancak dövizdeki artış ile TL değer kaybı, yerli müşterilerimizi en az pandemi süresi kadar etkilemiştir.
 
  • Yeni dönemde ofisinizi de taşıdınız, son derece modern ve şık bir ofisiniz var. Gazimağusa’nın en işlek yollarından İnönü Caddesi üzerinde...
 
Kurumsallaşma adına böyle bir ofisin oluşturulması şarttı. Gazimağusa’nın merkezinde İnönü Bulvarı üzerinde yeni merkez ofisimizi inşa etmiş bulunmaktayız. Bugüne kadar yapılanmamızı daha çok Karpaz bölgesi için yapmıştık. Siyasilerin ilgisizliği bizi Gazimağusa bölgesinde böyle bir adım atmak durumunda bıraktı.
 
  • Yeni ofis başka yeniliklerin de habercisi midir, yeni proje açma planınız var mı?
 
Pandemi süreci, döviz kuru ve Kapalı Maraş’taki hareketlenme ile buna bağlı olarak Kıbrıs görüşmelerinde yaşanacak gelişmeler, sektörü pozitif veya negatif anlamda etkileyecektir. Tabii ki bütün bu konularla ilgili ön hazırlıklarımızı yaptık. Yaşanabilecek bütün gelişmelere paralel olarak bir hareket planına yöneleceğiz.

Yukarı