Erman Esentuna ile Röportaj: "Hedef Sadece Kazanç Üzerine Kurulmamalı"

Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:
Erman Esentuna ile Röportaj:Kuzey Kıbrıs’ın başarısı tescillenmiş emlak acentelerinden Goldmark Estates, sektörde 5. yılını kutluyor. Pandemi döneminde bile yoğun bir tempoda çalışan şirketin direktörlerinden biri olan Erman Esentuna sorularımızı cevapladı.
 

  • Şirketinizin ortaya çıkışından ve başarılarınızdan bahsetmek ister misiniz?
Yerel ve Uluslararası Alanda Başarılı Bir Emlak Acentesiyiz

Şirketimizi kurduğumuz ilk günden itibaren, daha önceki iş hayatımızdan edindiğimiz tecrübeler ve emeklerin sonucunda bugün büyük bir ekiple yolumuza başarılı bir şekilde devam etmekteyiz. Goldmark Estates olarak 5. yılımızda organizasyon ve işimize olan saygımız ile geldiğimiz noktadan memnunuz. Ekibimizi büyütürken, Goldmark’ın hedefleri doğrultusunda işini sahiplenen iş ortağı arkadaşlarımız ve danışmanlarımızla çalışarak başarı sağladığımızı belirtmemizde fayda var.

Şirketimizin perspektifini; sadece yerel değil, yurt dışı bağlantılarını arttırarak, bu yönde şirketin güçlenmesi, gelişmesi ve sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil Dünya’da bir marka olması yönünde kurgulamaya çalıştık. Şirket broker’ları olarak yurt dışı temaslarına önem gösterdik. Ülke dışında partnerler bulmak, fuarlara katılmak ve seminerler düzenlemek için sürekli seyahat ettik. Bugün Goldmark Estates Ltd olarak yerel emlak piyasasında ve uluslararası satış pazarlama alanlarında şirketimizi başarılı bir noktaya getirdik. Ekip arkadaşlarımızın yerel piyasalar dışına da hakim olmaları konusunda gelişimlerine katkı sağladık. Geniş ve esnek yapılı kadromuz ile hareketlenen piyasalara doğru dönüş yapabiliyor ve birçok yönde hizmet verebiliyoruz. Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken Propertync Awards 2019’da ‘En İyi Emlak Acentesi - Platinum’ ve ‘En İyi Emlak Satış Ekibi - Platinum’ ödüllerine layık görülmemiz motivasyonumuzu arttırarak vizyonumuzu genişletti.

 
  • Başarınızın kaynağı olarak gösterebileceğiniz, önem verdiğiniz bir yönünüz var mı?
Başarımızı Ekip Çalışmasına ve Tecrübemize Borçluyuz

Goldmark Estates, çalışan tüm personelimiz ve partnerlerimiz sayesinde büyüyor ve başarılarımızı ekip çalışmasına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Şirketle çalışmaya başlayan personel veya iş ortaklarımızı yakından takip edip ailemize kabul ediyoruz. Goldmark’ın büyük bir aile olduğu, ekibin birbirine ve işine olan bağlılığı, saygı ve özverisi ile başarı yakaladığımızı söylemek zorundayız. Goldmark Satış Ekibine katılan arkadaşlar genellikle ekipten ayrılmazlar. Bu piyasada sürekli şirket değiştiren emlakçıların, hedeflerini sadece kazanç üzerine kurdukları için başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden biz ekibimize, ekibimiz de bize sadakat ile bağlıyız.

Emlak Satışı ve Pazarlaması konularında en basit görevden en zoruna çeşitli görevlerde bulunduğumuzu ve bu yönde tüm ekip arkadaşlarımızın yanında olup her zaman tecrübelerimizi paylaştığımızı belirtmeliyim.  Herhangi bir konuda çalışma yapmadan, karar almadan ekip arkadaşlarımızla düşüncelerimizi paylaşıp birlikte kararlar üretiyor, yapacağımız girişimlere onların da inanarak katkıda bulunmalarını istiyoruz. Bu yüzden ekip çalışması bizi güçlendiren en önemli etkenlerden biridir.

 
  • Pazarlama konusunda izlediğiniz belirli yöntemler oluyor mu?
Değişen Teknoloji ve İnsanların Tercihlerini Takip Ediyoruz

Son dönemde klasik reklam araçları karşısında gelişen teknolojiler potansiyel müşterilere ulaşma yöntemlerinin değişmesine neden oldu. Sürekli kendimizi yenilemezsek trendlerin gerisinde kalır başarımızın düşmesine karşı koyamayız. Bugün klasik bir emlakçı, portföyü satışa alıp pankartı konuta asar, web sayfasına yükler, üye olduğu internet portallarına yükleyerek müşteri bekler. Bugün sadece bu yöntemle satış yapmak neredeyse imkansızlaştı ve bu yöntem vasatın üzerine çıkmanızı maalesef sağlamıyor. Sürekli değişen sosyal medya ve internet algoritmalarını bilmek, insanların tercihlerini ve dikkatlerini hangi reklamların daha çok çektiğini takip etmek gerekiyor. Görsel reklamların yerini video reklamları aldı. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde internet üzerinden pazarlama ve satış oldukça değer kazandı. Fakat sadece bunları uygulamanın da yeterli olmadığı açık, birçok reklam arasından sıyrılıp potansiyel alıcıların dikkatini çekebilmek de çok önemli. Video reklamlarının süresi, müşterinin sıkılmadan aktarmak istediğiniz bilgiyi alabilmesi gibi birçok konu öne çıkıyor.

Şirketimiz kurulduğundan bu yana birçok profesyonel reklam şirketi ile çalışarak güzel reklam çalışmalarına imza attık. Eğitimlere katıldık. İşimize olan konsantrasyonumuz ve sevgimiz ile sürekli kendimizi geliştirmeye çalıştık. Şirketimize kamera, grafik bilgisayarları, drone, mikrofon gibi birçok elektronik yatırımı kazandırdık. Bugün internet sayfalarımızın admin işlerini, web sayfamızda ziyaretçi sayılarının artırılması için dikkat çeken içeriklerin yaratılması ve yayınlanması, video kayıt, video düzenleme ve senaryo işlerini bizzat kendimiz yapacak teknik bilgi ve donanıma sahip olduk. Ekibimiz birçok dilde kendi reklamlarını üretebiliyor ve internet ortamında takipçilerine ve potansiyel alıcılarla portföylerini buluşturuyor.

 
  • Sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanabiliyorsunuz musunuz?

Goldmark Estates Ltd, büyük bir emek ve yatırımla sosyal medya sayfaları için çalışma yaparak, inşaat şirketlerini bile geride bırakan rakamlarla gerçek yüksek takipçi sayısına ulaşmıştır. Sadece Türkçe,  Goldmark Kıbrıs Gayrimenkul adına açılmış sosyal medya hesaplarında 23.000’i aşkın takipçimiz bizleri takip ediyor. Toplamda diğer bölümlerimiz İran, İngilizce, Rusça, Arapça sayfalarımız da 45.000’i aşan takipçimiz mevcut. Youtube Goldmark TV kanalımız da oldukça rağbet gören yayınlar yaparak potansiyel müşterilerimize hizmet vermektedir. İnternet üzerinde hedef kitlelerimiz olan tüm ülkelerde reklamlarımıza sürekli yatırım yapıyoruz. Günümüzde tüm bu çalışmaları hep birlikte yürütmeden başarının pek mümkün olmadığını düşünüyoruz.

 
  • Propertync Awards 2019’da En İyi Emlak Acentesi ve En İyi Emlak Satış Ekibi dallarında Platinum ödülleriniz var, satış ekibinizden bahsetmek ister misiniz?

Goldmark Estates Satış Ekibi, kendi içerisinde bölümlere ayrılmış, hedefi başarı, ilkesi müşteri memnuniyeti üzerine kurulan bir takımdır. Şirket içerisinde bölümler ve bölüm sorumluları, ekip çalışması yapan danışmanları ve tüm ekibin arkasındaki teknik ekip ile başarı sağlanıyor.

Goldmark Estates içerisinde yerel piyasadan sorumlu danışmanlar, yurt dışı ile çalışan danışmanlar, arazi ve gayrimenkul yatırım danışmanlığı ekibi, Türkiye satış, Avrupa, Rus, İskandinavya, Orta Doğu ve İran bölümleri yer almaktadır. Her bir bölüm tamamen ayrı bir şirketmiş gibi sorumlu kişi ve danışmanları ile hizmet vermektedir. Prensibimiz, her ülkeye aynı hizmeti sunmak değil, her ülkeye ve hitap edilen kişiye onların anladığı şekilde ve onların ihtiyaçlarına göre hizmet verebilmektir.

 
  • Yerli ve yabancı müşterilerin farklı beklentilerine cevap verebiliyor musunuz?

Yerli piyasada hizmetlerimizi birtamam vererek aslında diğer başarılı firmalardan çok da farklı çalışmalar yapmıyoruz. Doğru fiyatlandırma, müşteri memnuniyeti ve dürüstlük en büyük gücümüz. Yabancı müşterilerde ise oldukça karışık olan, kayıtsız birçok kişinin de emlakçılık yaptığı bir ortamda, yüksek reklam bütçeleri ile müşteri buluyor ve onlara ihtiyaçları olan hizmetleri sunuyoruz. Tecrübelerimiz bizi bu konuda başarılı kılıyor. Özellikle hizmet verdiğimiz piyasalar üzerine o ülkenin vatandaşlarından personel çalıştırmaya dikkat ediyoruz. Çünkü yabancı bir müşteriyi en iyi anlayan yine kendi kültüründen bir vatandaşıdır. Onlara verdiğimiz hizmetler de yatırım yapmalarında oldukça önemli bir etkendir.

Empati Yapmadan Yabancıya Satış Yapılmaz

Yabancılara satış yaparken onların zorlu sorularına cevap veremezseniz müşterinizi kaybedersiniz. Karşınızdaki insanla empati kurmanız, aslında uluslararası emlak satışının hiç de kolay olmadığı ülkemizi pazarladığınızı asla unutmamalısınız. Sadece satmak istediğiniz konut veya proje hakkında bilgi sahibi olmanız yabancıya satış için yeterli değildir. Ülkenizin banka sistemi, yabancıların yatırımlarında hukuki süreçleri, muhaceret kurallarını, ayrıca yatırım yapacak olanın ülkesindeki finans kurallarına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmalısınız. Siz hiç bilmediğiniz bir ülkede yatırım yaparken ne konularda korkularınız olduğunu, ne kadar bilgi sahibi olmak isteyebileceğinizi düşünerek, karşınızdaki yabancı müşteriyi bilgilendirmeniz ve sabırla süreci yönetmeniz gerekmektedir. Bu arada dürüstlük ülkemizin kazanması ve dünyada yer edinmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden kayıtsız, yetkisiz ve bilgisiz emlakçıların bu konularda insanlara vatandaşlık vaatleri, süresiz oturum izni vaatleri vererek satış yapmalarına karşı sürdürdüğümüz mücadelemiz de Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği çatısı altında devam etmektedir.

 
  • Yatırımcı ve geliştiricilere danışmanlık yaptığınızı duyuyoruz, bu konuda nasıl çalışıyorsunuz?

Kıbrıs’a gelen birçok yatırımcı ve burada yer alan geliştirici firmalarımızla görüş alışverişlerinde bulunarak danışmanlık veriyoruz. Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara getirileri, vergi sistemi, hukuki bilgilendirme, arazi imar verileri vs. yatırım yapmak istedikleri yatırım aracı hakkında onlara detaylı bilgi veriyoruz. Arazi yatırımı, yap-sat yatırımı, turizm tesisi yatırımları ve kira getirisi için yapılan yatırımlar konusunda tecrübeli ekibimiz tarafından yatırımcının yanında güvenli bir şekilde yatırımlarını gerçekleştirmesini sağlıyoruz.

Yerli müteahhitlerimiz için projelerine başlamadan, inşaat yapacakları bölgenin dinamikleri, bölgedeki satın alma oranları, alıcıların demografik yapısı, hangi tip konutların satıldığı ve fiyatlandırma gibi konularda da danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 
  • Geliştiricilerin projelerinin pazarlaması konusundaki başarınızla biliniyorsunuz, neye göre belirliyorsunuz satacağınız projeleri?

Şirketimiz kurulduğu günden bu yana, emlak sektöründe ismini en fazla proje pazarlaması yönünde duyurmuştur. Şirketimiz satışlarının %70’ini oluşturan proje pazarlaması için projeyi kendi projemiz gibi çalışarak, tüm departmanlarımız ile birlikte ülke içinde ve yurt dışında pazarlama kampanyaları yürütmekteyiz. Proje almadan önce yaptığımız görüşmeler, geliştirici firmaların araştırılması, müşterilerine sunacakları ödeme programları, projelerin avantajları, kimlere hitap ettiği konularını ekibimizle birlikte değerlendirip, satışa alıyoruz. Yurt dışındaki partnerlerimizi bu projeler hakkında bilgilendirerek, yurt dışı temasları ve fuar katılımları gerçekleştirerek, yurt dışı sunum seminerleri hazırlayarak müşterilere ulaştırıyoruz.

Proje pazarlamak geliştirici firma ile onun personelleri gibi çalışmayı ve birlikte hareket etmeyi gerektiren bir iştir. Bu yüzden, satışlarını gerçekleştirdiğimiz firmalar ile çok yakın ilişkiler içerisinde iş birliğimizi yürütmekteyiz. Bir projeyi pazarlamak için inanmak ve odaklanmak çok önemli, tabii ki pazarlama konusunda şirketin de bizlerle hareket etmesi, gerektiğinde bizim pazarlama ekibimize destek vermesi gerekmektedir.

Yukarı