İskele İçin: Mimari Kalkınma Planı

İskele İçin: Mimari Kalkınma Planı

yazan Yüksek Mimar Begüm Dörter, Dörter Construction


Böylesine güzel bir konu ile ilgili şahsım ve şirketim adına söz sahibi olmak gerçekten de çok anlamlı. İlk olarak, İskele şehri aklıma geldiğinde yıllardır gerçek anlamda İskele’nin adına yakışır bir kamusal açık alanla bağlantısı olan deniz iskelesinin hayata geçirilmesini çok isterdim.

KKTC kentleri arasında bisiklet ve yürüyüş yolu kapsamında sahil şeridini en verimli kullanan belediye olduğunu söyleyecek olursam sanırım yanlış olmaz. Tabii şu anki mevcut bisiklet yollarının etkili bir kamusal alana bağlanmış olması gerekmektedir. Yine kamusal alanlar kurgulanırken yeşil (peyzaj) alanlarının farklı yaş gruplarına uygun aktivite olanakları sağlayan mekanlara dönüşmesi çok uygun olurdu.

Tabii İskele kenti olarak diğer KKTC kentlerimizden ve dünya kentlerinden ayrışıp öne çıkması için de farklı daha bilimsel yaklaşımlar yapmak gerektiğine inanıyorum; örneğin sahil şeridindeki kamusal açık alanlar ve kurgulanacak kapalı alanlar için uluslararası mimarlık yarışması düzenlenip, şehircilik ve mimarlık anlamında ses getirecek dergilerde İskele kentini dünyaya açmak ve yurt dışına tanıtmak iyi bir girişim olacağına inanmaktayım.

Diğer bir konu da geçmişe ve geleceğe ışık tutacak çocuk ve gençlerin atölye çalışmaları, konferans ve birçok bilimsel etkinliklerin de yapılabileceği modern bir müze yapılmasını prestijli bir yatırım olarak görürdüm. İspanya’daki balıkçı kenti örneği Bilbao Frank Gehry gibi çok tecrübeli bir mimara modern kent müzesi tasarlatıp; inşa etmiştirler; şu an kente binlerce turist hem müze binasının eşsiz mimarisini görmeye hem de müze ve kenti deneyimleyebilmek için Bilbao’ya akın etmektedir. Bu durumun bir benzeri de İskele kentinde uygulanmalıdır diye düşünüyorum.

Tabii ki yukarıda değindiğim tüm bu kamusal alanların kente ve yatırımcılara olan artısı iyi bir planlamayla her geçen gün artacağına inanmaktayım. Dörter Construction olarak İskele’nin yararına olabilecek tüm iş birlikteliklerinde de etkili rol alıp maddi ve manevi katkı koymaktan da onur duyacağımızı buradan paylaşmak isterim. Umarım tüm bu söylemler sadece yazıda kalmaz ve çağdaş; dünya kentleri ile yarışır bir İskele geleceğimiz olur.

..

İskele’nin Kıymetini Anlayanlara Forbes da Eklendi yazısına dönmek için tıklayınız.

Yukarı