Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi

Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty’nin Lapta’daki Yeni Gözdesi
Quantum Realty Direktörü Dilara Aka ile bir röportaj gerçekleştirdik ve Lapta’daki yetkili Deniz Park Villaları projesi hakkında bilgiler aldık. Dilara Aka, Quantum Realty’nin çalışma prensiplerinden ve yatırımcılara sundukları hizmetlerden bahsetti. (Videoyu İzlemek için Tıklayın)
 

  • Tek yetkili olduğunuz yeni projenizle başlamak istiyorum, bize biraz bu projeden bahsedebilir misiniz? Burayı özel yapan nedir?
Girne’nin batısında yer alan Lapta’da, dağ eteklerine konumlanmış 19 adet lüks villadan oluşan bir proje, burayı özel yapan ise doğayla içiçe olup muhteşem bir deniz manzarası sunmasıdır. Herbiri 800-1000 metrekare arasında değişen bir arazi üzerinde bulunan villalar, 270 metrekare kullanım alanlarıyla, 4 yatak odalı, gayet geniş teraslı, havuzlu, bahçeli keyifli bir yaşam vadeder durumdadır. Çok kullanışlı bir plan sahip villalarda, giriş katında yer alan salon-mutfak ve iki yatak odası, üst katta ise diğer iki yatak odasıyla geniş bir teras yer alıyor.

Villaların yer aldığı araziler arasında kot farkı olması avantajıyla bütün evler kesintisiz panoramik deniz manzarasına sahip oluyor, hatta evlerin denizi görmeyen cephelerinde de muhteşem dağ manzarası oluyor. Bölge Beşparmak Dağlarının eteklerine kurulu olduğundan burada belirli aralıklarla yerleştirilen her konuta bu manzara sunuluyor aslında. Bu bölgeden konut alındığında yeşilin içinde bir yaşam beraberinde geliyor, çünkü hemen yanıbaşınızda tüm heybetiyle bir dağ duruyor. Tahmin edilebilir bir özellik olarak -yaz aylarında dahi- tatlı bir dağ esintisine de sahip, bu da satın alma üzerinde etkisini gördüğümüz ilgi çekici bir detaydır.
Proje için bir tane örnek ev hazırladık, ilgilenen herkesi gelip projeyi yerinde görmeleri için davet ediyoruz.
 
  • Projenin bulunduğu bölge de çok değerli, Lapta’yı anlatabilir misiniz bize, burada yaşayacak olanlar nelere sahip oluyor? Bölgenin güzelliklerini sizden dinleyelim...
Lapta bölgesi, eski Lambusa Krallığı’nın yerleşim yeridir. Lambusa ismi ‘hiç batmayan güneş’ anlamına geliyor. Lambusalılar eskiden Mare Monte civarında yaşıyormuş fakat o dönem Arapların saldırılarıyla Lapta Köyüne göç etmişler. Lapta Köyü özellikle geçmişte, incir, narenciye ve nar ağaçlarıyla meşhur bir köydü. Popülasyon olarak Kıbrıslı Rumların ağırlıkta olduğu bu bölgede ilk Türk yatırımı 1974’te kıyı şeridinde yer alan Celebrity Hotel ile başladı ve yıllar içinde bu bölge oteller bölgesi olarak anılacak otel sayısına ve popülerliğe ulaştı.

Hatta günümüzde adamızın en büyük gelir kaynaklarından olan emlak yatırımlarının başlangıcı da bu bölgeyle ilişkilidir. Buradaki otellerde tatile gelen yabancılar, bölgeye ve adaya hayran kalıp buralarda ev sahibi olmak istiyorlar ve kayıtlara göre yabancılara ilk emlak satışları burada başlamış. Günümüzde adanın pek çok bölgesinde yaygın bir şekilde görünen tatil evi satışlarının başlamasına vesile olduğu için de Lapta tarihi bir öneme sahiptir, hala daha en çok tercih edilen bölgelerden biridir.

Lapta’daki en büyük avantajlardan biri de şehir dışında ama şehir merkezine de çok yakın bir mesafede olmasıdır. Şehrin kalabalığından sıkılan alıcılar bu bölgeyi tercih edebiliyorlar.
 
  • Genel olarak müşterilerinizden gözlemlediğiniz kadarıyla ev almak isteyenlerin eğilimleri nasıl oluyor, nasıl konutlar ilgi görüyor?
Herkesin bildiği üzere pandemi döneminde, evlerde sıkça vakit geçirdiğimiz bir süreç yaşadık. Dolayısıyla şu an alıcı talepleri daha çok villalar üzerine yoğunlaşmış durumda. Bahçeli, teraslı ve havuzlu villalar soruluyor. Quantum Realty’ye son yıllarda gelen taleplerin çoğu villalar ve bahçeli konutlar üzerinde duruluyor. Türkiye’den çok talep alıyoruz, Türkiye’den Kıbrıs’a taşınmak isteyen çok kişi oluyor. Türkiye piyasasıyla karşılaştırdığımızda buranın fiyatları çok uygun olduğundan insanlar Kıbrıs’ta ev almak istiyor. Bir de yatırım olarak, dönemsel kiraya vermek için düşündüklerinde Pound kira getirisi çok cazip duruyor.
 
  • Önemli bir konu da ev almanın ekonomik boyutu, evin tamamı için bütçesi olmayan bir alıcı için Kıbrıs’ta ev alma şartları nasıl işliyor?
Kuzey Kıbrıs’ta banka kredisi haricinde sunulan bir diğer seçenek de müteahhit firmaya ödeme kolaylığı sunulabilmesidir. Bazı müteahhitler bu kolaylığı sağlayabilior, alıcılar da kira öder gibi, hatta bazı şartlarda faizsiz bir şekilde, kira öder gibi şirkete ödeme yaparak ev sahibi olabiliyorlar. Bu seçenek alıcılar tarafından çok ilgi görüyor, belirli bir peşinattan sonra oluşturulacak bir planlamayla ödeme kolaylıkları sağlanabiliyor. Bunu her şirket yapamıyor tabii ki, bu seçeneği sunamayan bir firmadan ev almak isteyenler için de bazı bankaların yabancı yatırımcılara uygun şartlarda kredi verdikleri kampanyaları olabiliyor.
 
  • Quantum Realty olarak satın alma ve yatırım süreçlerinde alıcılara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
Bizim vasıtamızla bir yatırıma girecek alıcıları, şirketlerin sunduğu ödeme planları veya kredilendirme aşamaları için bilgilendiriyoruz ve en uygun koşullarda, herkesin kazanabildiği bir zeminde danışmanlık hizmetimizi veriyoruz.

Quantum Realty olarak anlaşmalı olduğumuz bankalardan, daha uygun şartlarda kredi alabilmeleri için yatırımcımızın yanında oluyoruz. Beraber çalıştığımız yani güvendiğimiz müteahhit firmaların sunduğu ödeme planları için de yatırımcılara bilgilendirme yapıyoruz.

Aslında bu konuda en çok önem veridğimiz nokta karşımızdaki kişileri tanımaktır. Kimseyi ihtiyacı olmayan bir şey almaya, ödeyemeyeceği bir borcun içine sokmaya göz yumamayız. Bizim işimiz tabii ki özünde emlak alım-satımdır ama özendiğimiz taraf da çalıştığımız kişilerle devamlı çalışabilmektir. Bir satış sırasında sadece bir tarafı düşünemeyiz, hem alıcının hem satıcının doğru noktada buluştuğundan emin olmak bizim işimizin bir parçasıdır.
 
  • Son olarak Quantum Realty’nin çalışmalarından, yurt dışı ofislerinizden ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Geçen yıl yaptığımız röportajımızda size “Adayı mora boyayacağız!” demiştim. O günden bugüne Quantum Realty büyük yol katetti ve dediğim gibi adanın her yerinde bizim ilanlarımızı görmeniz mümkün, bilinen bir marka olduk. Kendimize yeni hedefler koyduk. Biz bu seneyi de yine belirlediğimiz hedeflerimizi başararak bitirmek istiyoruz. İstanbul ve Londra ofislerimizden sonra şimdi bir de Gazimağusa’da ofisimiz hizmete başlıyor. Bunun da müjdesini vermiş olalım.

Bir sonraki evinizi arıyorsunuz! Propertync portalı, Kuzey Kıbrıs'ta satılık çok çeşitli daire ve villalar sunmaktadır. En son emlak projelerinden bazılarını ve özel teklifleri kaçırmak istemezsiniz.

Yukarı