Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni İşlemleri 2021

Propertync'den Öğren
Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni İşlemleri 2021
Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni İşlemleri 2021
Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni İşlemleri 2021
Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni İşlemleri 2021

yazan Victor Nechetov, Sparkle Homes Estates

 

Forbes'in Hiç Zorlanmadan Belirlediği Popüler Deniz Kenarı Emeklilik Yerleri Kadar Kolay İşlemler


Orada olursak daha iyi bir seçim yaparız, değil mi? Ama olmalı mıyız yoksa olmamalı mıyız?
Dünyanın en iyi yaşamına veya bu yerde bir mülke sahip olmanın maliyetini detaylandıran yıllık bir endeks olan Live and Invest Overseas'ın 2021 Global Emlak Araştırması bulgularına göre, 2021'de -yurt dışında emeklilik için- dünyanın en iyi sahil mülkleri satın alımları Kuzey Kıbrıs'ta yapılıyor. Dünyaca ünlü Forbes tarafından yayımlanan bu ankette, göçmen emekli bir kişinin rahat ve mutlu olduğu mahallelerde, 70 ile 100 metrekare (yaklaşık 800-1100 fitkare) arasında iki yatak odalı, iki banyolu daireler satın almanın maliyeti dikkate alındı. Araştırmaya göre en uygun fiyatlı ülke Kuzey Kıbrıs oldu!

Her birimizin Kuzey Kıbrıs'a taşınması için sebepler vardı ve çoğu insan için gerçekten burası ikinci bir ev haline geldi. Birkaç noktadan bahsedelim. İstanbul'dan aktarma ile İngiltere'den kolay erişim, şu anda maalesef mevcut değil, çünkü geçici bir süreliğine oluşan Kovid-19 ve ilgili seyahat kısıtlamaları var. Sessiz ve huzurlu bir yaşam tarzı ve tatlı emeklilik hayatı. Doğa ve sağlıklı yaşam tarzı. Keşfedilecek birçok eserle Kıbrıs'ın tarihi geçmişi. Döviz çevirme oranları, her zaman cebinde döviz olanların lehinedir. Deniz tarafında veya dağlarda onlarca uygun fiyatlı mülk. Pek çok farklı kişiye hitap etmekle beraber en büyük avantajı, binlerce orta yaşlı ve yaşlı göçmen için en önemli belirleyici faktör olan KKTC'de çalışmaya veya şirket kurmaya gerek olmadan yasal olarak kayıtlı, kolay ikamet etme imkanıdır.
 

Oturma İzni - Kuzey Kıbrıs'a Kolay ve Hızlı Yerleşim

Kuzey Kıbrıs'ta Oturma İzni almak, özellikle bir sonraki yıl için izninizi uzatırken genellikle oldukça kolaydır. İkamet almanın en kolay olduğu ülkelerinden biri olabilir ve takip edildiğinde hayatınızı kesinlikle kolaylaştıracak temel kurallardan bahsedelim.
Avrupa Birliği vatandaşlarının diğer vatandaşlarla aynı şekilde ikamet prosedürünü takip etmesi gerektiği unutulmamalıdır. AB vatandaşları için otomatik olarak KKTC'de ikamet etme ve çalışma hakkı yoktur.

Bildiğiniz gibi Kuzey Kıbrıs'a her girişte tüm yolcular turist vizesi alıyor. Geldiğiniz ülkeye bağlı olarak kalış süresi genellikle 30 ila 90 gün arasındadır. Bu turist vizesi, herhangi bir ikamet izni veya çalışma temelli izne eşdeğer değildir. Turist vizesinin süresi dolmadan ülkeyi terk etmek veya Oturma İzni için Bakanlar Kuruluna başvurmak esastır. Kafa karıştırmaması için KKTC'de çalışma izni almakla ilgili hiçbir konuya değinmeyeceğiz.

Oturma İzni almak için Göçmenlik Dairesine aşağıdakilerle başvurmanız gerekir:
 • Pasaport aslı ve fotokopisi
 • Mülkünüzün Tapusunun hem orijinali hem de fotokopisi (adınıza Tapu Belgeleri varsa) veya satış sözleşmesi aslı ve fotokopisi. Kiralanmış bir evde yaşıyorsanız, hem Kira Sözleşmesi (orijinal) hem de fotokopi gerekecektir.
 • Yerel idare / bölge şefinizden (genellikle Muhtar olarak bilinir), kendi bölgesinde ikamet ettiğinizi onaylayan bir mektup. Türkçe'de bu mektup İkametgah Belgesi olarak bilinmektedir. Muhtar'ı genellikle bir köyün merkezinde veya bölgede tanıdığınız herhangi birinin yardımıyla bulabilirsiniz.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 50 TL’lik pul (Postaneden alınabilir)
 • Geçerli sağlık sigortası
 • KKTC'de çalışmadan geçimini sağlamak için yeterli paraya veya düzenli gelire sahip bir KKTC banka hesabına sahip olduğunuzu gösteren banka belgeleri. Bu miktar, mülkün sahibiyseniz aylık ortalama asgari ücrete eşdeğer bir gelire veya bir mülk kiralarsanız ortalama aylık asgari ücretin üç katına eşit gelire bağlıdır. Bu miktar bugünlerde 43 ile 130 bin Türk Lirası arasında değişiyor. Banka ekstresini aldıktan sonra hesabınızdaki parayı kullanmakta serbestsiniz. Bununla birlikte, Oturma İzninizi uzatırken her yıl güncellenmiş bir beyan gerekecektir.
 
Sırada ne var?
Başvuru formu çıktısı, tüm belgelerin orijinali ve fotokopileri ile yerel polis karakoluna şahsen randevu ile başvuru yapılır. Göçmenlik memuru tarafından yapılan kısa belge kontrolünden sonra, kan ve verem testlerinizi ödemeniz ve testlerinizi yaptırmak için bir Devlet Hastanesine gitmeniz istenir. Bazen Devlet Hastanesi testleri kendisi yapar ancak çoğu zaman sizi özel bir laboratuvara yönlendirirler. Bu testte HIV, Hepatit, TB arananlardır.

Kuzey Kıbrıs'ta emekli olmak isteyen ve son düzenlemelere göre altmış yaşın üzerinde olanların, kan ve kan haricinde oturma izni almak için başvuranların geri kalanıyla aynı prosedürlerden geçmeleri gerektiğine dikkat edilmelidir ancak Göçmenlik Bürosu tarafından bu başvurularda TB testi talep edilmiyor.

TB testinin yapılacağı gün hızlı bir sonuç için laboratuarda hazır bulunun, ardından sonuçlar doğrudan Göçmenlik Bürosuna gönderilecektir.

Sonuç olarak, İkamet İzni ödemesini yaptıktan sonra (yılda yaklaşık 500 Türk Lirası), Göçmenlik Bürosundan Oturma İzniniz için bir bağlantı içeren, kaydedilebilir ve yazdırılabilir bir mesaj almayı beklemeniz gerekecektir.

Bütün bu işlemler ne kadar karmaşık görünürse görünsün, bir mantığı vardır ve geldiğinizde -inanın bana- endişelendeiğinize değmeyecektir.

18 yaşın altındaki çocukların Oturma İznine ihtiyacı olmadığını unutmayın. Bu sadece yetişkinler için geçerlidir.

İkamet İzninin size sadece KKTC'de yaşama hakkı verdiğini hatırlatmak isteriz. Size KKTC'de çalışma veya iş kurma hakkı vermez. Bunlar için bir Çalışma İznine veya bir İş Kurma İznine ihtiyacınız olacaktır.
 

Kuzey Kıbrıs'ta Daimi Oturma İzni Başvurusu

Bunun için uygulanan prosedür biraz daha karmaşıktır ve vatandaşı olduğunuz ülkeden polis kaydı da dahil olmak üzere biraz daha ek belge gerektirir, ancak genel olarak yapılabilir ve KKTC'de 3 yıldan fazla bir süredir ikamet eden herkes için uzatma dikkate alınarak tavsiye edilir.

Daimi Oturma İzni (Beyaz Kart) başvurusunda bulunmadan önce şunlardan emin olun:
 • 125.000 EUR değerinde bir mülke sahip olmak (tek mülk)
 • Yıl boyunca Kuzey Kıbrıs'ta sürekli bulunmuş olmak (ülke dışında 40 günden fazla kalmamak şartıyla)
 • Altmış yaşından büyük olanlara 3 yıllık daimi oturma izni yeterli olacak, altmış yaşından büyüklerde 6 yıllık daimi oturma izni gerekli olacaktır.
 • Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmak
Bir sonraki evinizi arıyorsunuz! Propertync portalı, satılık çok çeşitli daire ve villalar sunmaktadır. En yeni emlak projelerinden bazılarını ve özel teklifleri kaçırmak istemezsiniz BURAYA TIKLAYIN
 

Vatandaşlık

KKTC vatandaşı olmak daha karmaşık. Vatandaşlık, annesi veya babası Kıbrıslı Türk olan veya bir Kıbrıslı Türk ile evli olan herkese verilir. Şu anda Meclis'te yabancı uyrukluların KKTC'de 10 yıl ikamet ettikten sonra KKTC vatandaşı olmalarına izin veren yeni bir yasa var.
Kuzey Kıbrıs, Avrupa'daki birçok ülke gibi önemli miktarda para yatırmak karşılığında herhangi bir “Altın Vize” teklif etmiyor ancak bu kadar özel, verilen vatandaşlık prosedürleri kesinlikle gözden geçiriliyor.
 
Sonuç olarak, dünyanın en kolay göç ülkesi olan güzel Kuzey Kıbrıs'ta güvenli ve yasal olarak yaşamak ve emekli olmak için çok iyi bir fiyata ev alabilirsiniz.

Bir sonraki evinizi arıyorsunuz! Propertync portalı, Kuzey Kıbrıs'ta satılık çok çeşitli daire ve villalar sunmaktadır. En son emlak projelerinden bazılarını ve özel teklifleri kaçırmak istemezsiniz.

Yukarı