Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı

Emlak Haberleri ,Röportajlar ,Proje İnceleme
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı
Buğra Döveç'le La Isla Villas Röportajı


 

“Ötüken, İleride Seçkin İnsanların Yaşadığı, Nezih Bir Bölge Olarak Tanınacak!”

Kuzey Kıbrıs’ın önde gelen şirketlerinden ve Propertync Awards 2019’da En İyi İnşaat Şirketi unvanını kazanan Döveç Construction’ın yeni projesi La Isla Villas hakkında detaylı bilgiler almak için Döveç Group Yönetim Kurulu Üyesi Buğra Döveç’le görüştük geldik.
 
  • Bir aile şirketi olan ve yıllardır Kuzey Kıbrıs’ta çeşitli sektörlerde hizmet veren Döveç Group’taki rolünüzü sorarak başlamak istiyoruz, şirket içindeki sorumluluk alanlarınız nelerdir?
Döveç Group’un Yönetim Kurulu Üyesiyim, Döveç Construction’da Satış ve Pazarlama Departmanı Sorumlusuyum, Döveç Fitness ve Auto Trend’in Kurucu Direktörüyüm. Kıbrıs’ta salon sporlarına olan ilgiye hitaben Döveç Group Şirketi bünyesine dahil ettiğimiz Döveç Fitness şu an iki salonla hizmet vermektedir. Biri Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde diğeri Sakarya Üçlemesinin ilk projesi olan Golden Residence bünyesindedir. Yöneticiliğini yaptığım diğer kuruluşumuz da Auto Trend ise otomobillere olan merakımla ortaya çıktı ve şu an adada lüks araç segmentindeki lider firmalardan biri konumundadır. Döveç Group’un otomotiv sektöründeki yüzü olan Auto Trend, ticari anlamda kısa sürede hızlı bir büyüme gösterdi ve yeni şubesi İskele Long Beach’te hizmete başladı.
 
  • İnşaata dönelim ve başında olduğunuz Satış ve Pazarlama Departmanındaki çalışmalara odaklanalım; Döveç Construction projeleri nasıl ortaya çıkıyor?
Döveç Construction projelerini geliştirmeden önce belirlenen hedef kitleler üzerinde analizler gerçekleştiriyor ve talepler doğrultusunda projeler ortaya koymaya çalışıyor. Geliştirme aşamasında en çok dikkat ettiğimiz konu özgün bir mimari ve çevredeki diğer yapılardan farklı görünmesidir. Bütün geliştirdiğimiz projelerin bir teması ve arka planda bir hikayesi oluyor. Belirlenen konseptler doğrultusunda dünya standartlarında yaşam alanları oluşturuyoruz diyebilirim.
 
  • Yeni projeniz La Isla Villas’ta da bu özenli ve özgün tasarımı görebiliyoruz aslında, bize biraz La Isla Villas projenizden bahsedebilir misiniz?
La Isla Villas, İskele Ötüken’de, çok avantajlı bir konumda yer alıyor. Proje çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve yatay mimariye sahiptir. Ötüken Bölgesinin özelliği zaten yüksek binalardan uzak, ormana ve sahillere çok yakın olmasıdır. Bölge sakinleri doğanın sunduğu güzelliklerle içiçe yaşamaktadır. Ayrıca, Ötüken adanın sayılı kolejlerinden biri olan Yakın Doğu Koleji’ne 3 dk, Gazimağusa ve İskele şehir merkezlerine de 10 dk sürüş mesafesindedir.
Lokasyon özelliklerine ek olarak bünyesinde bulundurduğu sosyal aktivitelerle benzer projelerden ayrışmaktadır. 211 konutluk projede 2 ve 3 yatak odalı daireler; 3, 4 ve 5 yatak odalı villalar olmak üzere 5 tip sunulmaktadır. Konut tipleri belirlenirken dikkat edilen konu site sakinlerinin belirli bir sosyoekonomik düzeyde olmasını sağlamaktır. Bir de normalde villa sitelerinde çok fazla sosyal alana önem verilmezken La Isla Villas’ın en önemli özelliklerinden biri sosyal alanları olarak karşımıza çıkıyor: Botanik bahçesi, yürüyüş ve bisiklet yolları, evcil hayvan parkı, çocuk kulübü, oyun parkı, restoran, sauna, spa, teras barı ve gençlik merkezinde yer alan basketbol, futbol, tenis sahası gibi birçok sosyal alan sunulacaktır. La Isla Villas, bütün bu özellikleriyle bölgedeki hatta ada genelindeki standartları yukarı taşıyan, mimarisiyle de özgün görünüme sahip bir projedir.
Bu sosyal aktivitelere ek olarak sitenin girişinde ticari işletmeler yer alacaktır. Bunlar da bölgenin ve site sakinlerinin en çok ihtiyaç duyacağı, eczane, market gibi alanlarda hizmet verecektir.
 
Botanik Park: Kıbrıs’a özgü endemik bitkilerin yer alacağı bir park olacak bu alanı sadece site sakinleri kullanabilecek. Aynı zamanda hobi amaçlı ekim işlemleri yapılabilecek bu alanda, organik sebze meyve yetiştiriciliği çocuklar için eğitici olacaktır.
Gençlik Merkezi: Yine sadece site sakinlerinin yararlanacağı, içerisinde futbol sahası, basketbol ve tenis kortu olan bu oyun alanının sitedeki konutlarla arasında mesafe bırakılmış ve burada oluşabilecek gürültü sakinleri rahatsız etmeyecektir.
Sosyal alanların tamamı site sakinleri tarafından ücretsiz kullanılabileceği gibi bölgede yaşayanlar için de ücretli olarak hizmete sunulacaktır. Ayrıca La Isla Villas’ın bölgeye katkısı noktasında ortaya çıkacak istihdam ve Döveç Group’un çalıştığı her bölgede olduğu gibi devletle işbirliği kapsamında çeşitli projeler planlanacaktır.
 
  • Lokasyon avantajlarından bahsettiniz, biliyoruz ki Ötüken gelişmeye açık bir bölge; ilerisi için fikriniz nedir? Öztüken nasıl bir yer olacak?
La Isla Villas’ın en önemli avantajlarından biri lokasyonu, evet, ve daha önemlisi ileride burası belirli bir standartın üstünde ailelerin yaşadığı seçkin bir bölge olacak. Genel olarak bölgede hayata geçen diğer projelere de baktığımızda, villa sitelerinden oluşan elit bir mahalle olacağını düşünebiliriz. Bu öngörüyle biz de projemizi standartların üst düzeyde tutulduğu ve ev sahiplerinin bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek donatılarla planladık. Yakın gelecekte popüler olacak bu bölgede La Isla Villas da öne çıkan bir proje olacaktır.
 
  • Anlattıklarınız ışığında fiyatların da yüksek olduğunu düşünebilir miyiz?
Aslında fiyatlar yüksek değil ama zaten bir projenin fiyatlarının yüksek olup olmadığını söylemek için inşaat kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Duvar kaplamaları, izolasyonlar gibi inşaatın kalitesini belirleyen noktalarda Döveç Construction standartları ve global anlamda artan inşaat malzemesi fiyatları da proje fiyatlarını belirlemede devreye giriyor. Bütün bunlarla beraber yine de fiyatların yüksek olmadığı görülüyor.
Genellikle Döveç Construction’dan proje aşamasında ev alan yatırımcılar en az %20 kazanç sağlıyorlar; bu proje için de bölgenin geleceği göz önünde bulundurulduğunda bu oranın %25 olmasını bekliyoruz. Şimdiden projenin fiyatı lansman fiyatından sonra artış gösterdi. La Isla Villas’ın yatırımcısına kazandıran bir proje olacağını biliyoruz.
 
  • Son zamanlardaki projelerinizin çok hazır bir şekilde tanıtıldığını görüyoruz. Pazarlama konsunda neler demek istersiniz?
Son birkaç senedir pandemi şartlarında uzaktan çözümler oldukça önemli hale geldi. Dolayısıyla uzaktan satışa ağırlık verdiğimiz son zamanlarda müşterilere sunduğumuz bilgilerin çok daha detaylı olmasına özen gösteriyoruz. Bu kapsamda proje konumunu hissettiren 360 turlar, canlı videolar ile desteklenen animasyonlar, detaylandırılmış proje görselleri, özgün söylemler, konsepti tamamıyla yansıtan kataloglar ve broşürler ile çok detaylı bir pazarlama yapıyoruz. La Isla Villas’ın da şimdiden %80’i aşan bir satış oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarı