“Ortak Mücadele Sonucu Şimdi Başarılı Bir Korona Geçmişimiz Var”

“Ortak Mücadele Sonucu Şimdi Başarılı Bir Korona Geçmişimiz Var”

yazan Dilara Aka, Quantum Realty

2019 yılı sonunda Çin’de ortaya çıkan korona virüs Mart ayının başında hızlı bir şekilde dünya geneline yayılmaya başladı. Kovid-19’un 114 ülkede görülmesi üzerine Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti. Mart ayında Avrupa ve daha sonrasında ise ABD salgının merkezi haline geldi. Su anda Türkye’de bu konuda ciddi başı çekmektedir. Salgının yayılmasını önlemek için okullar, işyerleri, sinemalar, tiyatrolar, lokantalar kapatıldı, spor karşılaşmaları ertelendi. Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımları durduruldu, ülke sınırları kapatıldı. Kovid-19’un ortaya çıkardığı panik havasıyla borsa endeksleri hızla düştü, paylar değer kaybetti, varlık fiyatları azaldı.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, KKTC de gerek hükümetin almış olduğu erken ve doğru adımlar, gerek vatandaşın Sağlık Bakanlığının koyduğu kurallara uyması adayı şu anda ki olumlu sonuçlara götürdü. Dünya bu süreçte sağlık ve ekonomi açısından büyük sorunlar yaşarken; KKTC de halkın duyarlılığı ve hükümetin kararlılığı sayesinde, dünyanın aksine salgın dönemi hükümet ve halkımız tarafından çok iyi yönetildi. Bu ortak mücadele sonucu şimdi başarılı bir korona geçmişimiz var. Kıbrıs, sağlık açısından şu anda en güvenli ada ülkesi olmuştur.

Emlak piyasası için Koronanın olumsuz etkileri olduğu düşünülse de bu süreci güvenli ve sağlıklı bir biçimde geçiren sektörümüz, yeni normale en iyi adapte olan piyasalardan biri olmuştur. Öncelikle Pandemi süreci ile birlikte insanların zamanlarının büyük bir bölümünü evlerinde geçirdikleri dönemde iyi bir ev sahibi olmanın avantajı yerli müşterilerimiz için gün yüzüne çıkmıştır. Güvenli ada olmamız nedeni ile de birçok yabancı müşterinin bu süreçte Kuzey Kıbrıs’a tatile gelmek veya ev almak için talepleri oldukça yoğunlaşmıştır.

Kısacası diyebiliriz ki Kıbrıs yatırımcılar için adeta bir fırsat haline gelmiştir. İnsanlar gördüler ki daha izole bir yaşam ve daha güvenli bir ev sahibi olmak bu tür zamanlar için oldukça önemli. Adamızın güzel iklimi ve coğrafyası bunu hayata geçirmek için en ideal yer.

Tamamen normalleşme süreci sonrası çok daha hareketli bir KKTC emlak dünyası bizleri bekliyor olacak. Corona’dan sonra daha da değeri yükselecek olan KKTC emlak piyasası, ilk etapta yabancı yatırımcılar tarafından olmasa da yerli yatırıcımlar tarafından büyük rağbet görecektir. Sınırların açılması ve yurtdışı uçuşların başlaması sonrası ise yabancı yatırımcıların da KKTC emlak piyasasına ilgi göstereceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Qunatum Realty olarak Kuzey Kıbrıs’ın her bölgesinde, her bütçeye uygun emlak portöylerimiz bulunmaktadır. Istanbul’da yer alan Quantum Realty ofisimizle de güzel adamız Kıbrıs’ımızın tanıtımını yağun bir şekilde yapıyoruz ve görüyoruz ki ilgi her zamankinden oldukça yoğun. Satılık ev; müstakil ev, apartman dairesi, stüdyo daire, Penthouse, bungalow, ticari gayrimenkul ve arsa gibi birçok farklı kategoride Kıbrıs emlak ihtiyaçlarına karşılık vermekteyiz. Gazimağusa, İskele, Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere her bölgede seçenekler sunuyoruz.


"Emlak Danışmanlığı Sektöründen 5 Güçlü Kadınla Tanışın" yazısını bu bağlatıdan okuyabilirsiniz.

Yukarı