Dilara Aka ile Röportaj

Dilara Aka ile Röportaj

GLOBAL BİR KUZEY KIBRIS MARKASI

Adanın her yerinde görmeye başladığımız mor rengiyle göze çarpan ilanlar var, dikkatinizi çekmiş miydi?! Zaten onların da yola çıkışı bu şekilde olmuş, adayı mora boyamak ve Akdeniz sıcaklığını herkese hissettirmek. Emlak piyasasının çok hareketli olduğu adamızda, Quantum Realty logosunu her yerde görmek mümkün. Hatta geçen sayımızda dergimizin kapağına da konuk olmuşlardı, hepiniz hatırlıyorsunuzdur o şık Propertync 108. sayı kapağını... Karşımızda, hareketli emlak piyasasına çok iddialı bir şekilde ve farkını hissettirerek giren yeni bir marka var. Aslında marka yeni ama ekip tecrübeli ve hikayesi eskiye dayalı... Şimdi, Quantum Realty’nin ofisine konuk oluyoruz ve şirketin genç ve girişimci yöneticisi Dilara Aka ile çok keyifli bir röportaj yapıyoruz.
 

  • Dilara hanım bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1993 Londra doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Ancak moda benım hayatımın bir parçası olduğu için üniversiteyi İstanbul’da bitirdikten sonra Londra’da Moda ve Pazarlama okudum.
 
  • Ofisinizle başlayalım. Eylül 2019’da açtınız ancak araya pandeminin belirsizliği girdi ve şimdi tam kapasite çalışan eksiksiz bir gayrimenkul danışmanlık ofisisiniz. Quantum Realty’nin geçmişinden de bahsetmek gerekirse, siz eski Kuzey Kıbrıs Keller Williams’sınız... Keller Williams’tan Quantum Realty’ye geçiş hikayeniz nasıl oldu sizden dinleyebilir miyiz?
Dünya çapında 1000’e yakın bölge müdürlüğü ve 180.000’den fazla danışmanı ile dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul franchise markası olan Keller Williams’ın, Türkiye kurucu ortağıyız; Keller Williams Türkiye olarak şu anda 14 bölge müdürlüğü ve 1000’i aşkın danışmanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Keller Williams gayrimenkul sektöründe deneyimli yönetim ekibimizle, Türkiye’deki gayrimenkul danışmanlık sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmak için kuruldu ve bu vizyonla çalışmalarımıza devam ediyoruz.
2016 yılında da Kıbrıs’a Keller Williams’ı getirdik. Ancak zaman bize gösterdi ki Amerikan sistemi ada şartlarına fazla uygun değil. Bu nedenle de 2109 yılında Quantum Realty’yi kurduk ve bu marka ile yolumuza devam etme kararı aldık. Bir senedir aktif şekilde hizmetteki bir Kuzey Kıbrıs markası olan Quantum Realty’nin de ana hedefi Kuzey Kıbrıs’ta kurulan bir gayrimenkul danışmanlık şirketini tüm dünyaya tanıtmak. Yolumuza ilk olarak Quantum Realty İstanbul bölge müdürlüğümüzü kurarak başladık, 2021 senesinde ise Quantum Realty Londra bölge müdürlüğümüzü hizmete sokacağız.
 
  • Marka vizyonunuzu takdir etmek gerekir, önceden global bir markanın parçası olmanızın size çok şey kattığı görülüyor. Peki siz tam olarak nasıl bu çapta bir markanın yöneticisi konumundasınız, Dilara Aka olarak vizyonundan bahseder misiniz?
Ben Londra’da okurken ailem İstanbul’da yaşıyordu. Önceden belirttiğim gibi ailem Keller Williams Türkiye’nin kurucu ortağı, ben de tatillerde İstanbul’a geldiğimde, Keller Williams’ın eğitimlerine katılıyordum. Önce kişisel gelişim eğitimlerine gitmeye başladım, sonra gayrimenkul eğitimlerine katıldım. Bu arada ben Londra’da lisans eğitimimi tamamlayıp kendi alanımda çalışmaya başlamıştım. Ama İstanbul’a geldikçe Keller Williams eğitimlerine hep katıldım. Gittikçe işin içine girdim ve inanılmaz keyif almaya başladığımı fark ettim. Böylece Londra’daki işimi bırakıp, İstanbul’da mesleğe giriş yaptım ve zaman içinde kendimi lüks konut danışmanlığında geliştirdim ve lüks konut uzmanı oldum.

"Qauntum Realty’de herkesin bir uzmanlığı var, ben herkesin sevdiği işi yapmasını istiyorum."

 
  • Alıcılarınız daha çok yatırımcı mıdır yoksa burada yaşamak için gelenler midir?
Kuzey Kıbrıs’ın pandemi yönetimindeki başarısı hem İngiltere hem de Türkiye’de çok konuşuluyor. Adanın bakirliği, temiz havası, doğal imkanları zaten bildiğimiz özellikler. Adada özellikle müstakil yaşamda doğal bir sosyal mesafe söz konusu. Nüfusun az olması, her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz hizmetlerin olmasıyla belki de ilk defa ada olmanın avantajını yaşıyoruz. Dolayısı ile pandemi dönemi adamıza büyük bir ilgi yarattı ve burada yaşamak isteyenlerin sayısında çok fazla artış oldu. Tabii ki insanlar henüz çok rahat gelemiyorlar, uçuşlar kısıtlı, karantina var; uçakların başlaması ile alıcıların gelmeye başlayacağını düşünüyorum. İnsanların pandemi döneminde sığınacakları güvenli alanlara ihtiyacı var. Birçok beyaz yaka erken emeklilik planlarını yapmaya başladı bile. Aldığımız telefonlar ilgiyi gösteriyor, en uygun zamanda insanlar burada yaşamak için geleceklerdir. Hatta en çok arama aldığımız ülkeler, Türkiye, Rusya ve İsveç diyebilirim...
 
  • Eğitim ve kendini geliştirme çok önemli bu sektörde, çünkü diğer meslekler gibi bu işin bir okulu yok maalesef, gayrimenkul danışmanı olanlar genelde başka mesleklerden transfer oluyor, tıpkı sizin psikoloji ve moda eğitimi almanız örneği gibi... Quantum Realty ekibini biraz tanıtır mısınız?
Evet çok çeşitli meslek gruplarının buluşma noktası diyebiliriz bu sektör için, Quantum Realty’de de biz buna önem veriyoruz; danışmanlarımıza, müşterilerle iletişim kurmaktan tutun da bir gayrimenkule doğru fiyat biçmeye kadar bir çok konuda eğitim veriyoruz. 3 katlı bir ofisimiz, 30 kişilik bir ekibimiz var, büyümek önceliğimiz ama hızlı değil doğru ve kaliteli büyümekten yanayız. Evet Qauntum Realty’de herkesin bir uzmanlığı var, ben herkesin sevdiği işi yapmasını istiyorum. Ekibimiz alıcı, satıcı ve kiralama uzmanlarımızdan oluşuyor ve genelde tüm işlemlerimizi ofis içinde çözüyoruz. Mesela satıcı ekibine gelen bir portföy, alıcı ekibinden bir danışmanımızın müşterisi için uygunsa hemen ona öneriliyor ve işlem ofis içerisinde hızlıca finale ulaşılıyor. Bunun dışında inşaat ve müteahhit firmalarının projelerinin de satışlarını gerçekleştiriyoruz ve iş birlikteliklerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz.
 
  • Nasıl pazarlıyorsunuz portföylerinizi, özellikle Covid-19 sonrası bütün sektörlerin pazarlama stratejileri yeniden belirlendi, sizin çalışmalarınız nasıl?
Biz pandemiden önce başladığımız dijital pazarlama tekniklerine ağırlık vermeye devam ediyoruz. Herkesin bildiği gibi farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle yeni pazarlama tekniklerini kullanmayı tercih ediyoruz. Benim, mesleğin başından beri uyguladığım şey öncelikle emlak danışmanı kendisi portföyünü sevmelidir, bütün danışanlarımıza da bunu tavsiye ediyoruz. Yani portföyle bağ kurmak çok önemli. Ondan sonraki aşama profesyonel fotoğraflama, drone çekimleri ve mutlaka videolu tanıtımlar ve portföye değer katılacak çalışmalarla sosyal medya da dahil olmak üzere bütün pazarlama kanallarını kullanmaktır. Potansiyel bir alıcı öncelikle danışmanı tanımalı, sevmeli ondan sonra sunduğu portföyle ilgilenmelidir. Sağlıklı sonuca gitmek için önemli olan budur.
 
  • İstanbul’daki çalışmalarınıza geri dönmek istiyorum, Lüks Konut Uzmanısınız ve yıllardır da İstanbul’da tecrübe edindiniz; İstanbul’da emlak danışmanı olmakla Kıbrıs’ta emlak danışmanı olmanın farkını merak ediyorum...
İstanbul’da tabii ki pasta daha büyük, metropolün stresli yaşamını da bu hareketli piyasaya eklediğimizde epey agresif bir ortamda buluyorsunuz kendinizi. Ama Kıbrıs’ta çalışmak, yine hareketli bir piyasa olmasına karşın ada hayatıyla beraber sakinleşiyor. Ada, çok daha sağlıklı bir çalışma ortamı sunuyor. İstanbul’da insanların birbirini tanıyamamasından kaynaklı ciddi bir rekabet var. Burada herkes dolaylı da olsa birbirini tanıyor. Tabii bu da yaptığınız işi daha huzurlu, daha sıcak ve daha güvenli yapmanızı sağlıyor.
 
  • Lüks konut uzmanlığınızı da sormak istiyorum, neler yapıyorsunuz o konuda?
İstanbul’da daha çok köşkler, yalılar ve büyük oteller üzerine çalışıyorum, dünyanın çeşitli yerlerine İstanbul’daki portföyümü tanıtıyorum. Özellikle hikayesi olan yalılar benim çok ilgimi çekiyor, onları severek tanıtıyorum. Sadece İstanbul da değil bu arada, dünyanın birçok yerinde lüks projeler üzerinde çalışmalarım var. Lüks konutları diğerlerinden ayıran eşsiz bir yapı olmalarıdır, o yapıdan bir tane daha olmamasıdır. Yalılar ve köşkler de bu açıdan benim ilgi ve uzmanlık alanıma giriyor. Kuzey Kıbrıs’ta da çok güzel lüks konut örnekleri var.
 
  • Neden kurumsal gayrimenkul şirketleri tercih edilmeli?
Kontrolsüz şekilde çoğalan, merdiven altı tabir ettiğimiz gayrimenkul firmalarının vurgun politikaları sektörde ciddi problemlerle karşılaşmamıza neden oluyor. Örneğin birden fazla firmada satışa sunulan mülkün, firmalar arasındaki fiyat farklılıkları da sektöre olan güvensizliği artırıyor. Şeffaf olmayan hizmet bedelleri, yanlış fiyatlandırma politikaları, mülkü alacak olanı da satacak olanı da sektörden uzaklaştırmakta. Sektöre yasal düzenlemeler getirildikçe, sorumlulukların artması nedeni ile gayrimenkul değerlemesinden, sigortalamasına kadar bir çok alanda işin uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada kurumsal gayrimenkul firmaları çok daha fazla önem kazanıyor. Kurumsal firmalar sürekli eğitim ile danışmanların bilgilerini güncel tutmaya çalışır. Yenilikleri takip eder ve düzenli toplantılar yaparak, gelişmelerden danışmanlarının haberdar olmalarını sağlar. Standart hizmet bedeli alır ve şeffaf bir zemin üzerinde yazılı olarak çalışır. Dolayısıyla inişli çıkışlı fiyatlar yerini, doğru ekspertiz sonucu doğru fiyata bırakır. Mülkünü satmak isteyeni de mülk almak isteyeni de güvenli bir zeminde buluşturur. Marka kimliği olması nedeni ile, illegal ya da markaya aykırı davranış ve faaliyet gösteremez. Pazarlama stratejileri üreterek, mülkün tanıtımını kolaylaştırır ve çok sayıda kişiye ulaşmayı hedefler.
 
  • Quantum Realty olarak sosyal sorumluluk çalışmalarınızı da sormak istiyorum son olarak, iyilik gizli yapılır gibi bir algı olmasına rağmen biz bunları duyurmayı ve diğer imkan sahiplerini de teşvik etmeyi daha uygun buluyoruz...
Quantum Realty çalışanları olarak bir gün bile olsa topluma yararlı olabilmenin heyecan ve mutluluğunu her sene yaşamayı kendimize amaç edindik. Bu çatı altında hizmet veren herkes toplumdan aldığımızı topluma geri vermek adına, şirket fonunu kullanarak bir günlüğüne işlerini bir kenara bırakarak topluma katkı sağlamak için çaba gösteriyor. Danışmanlarımızla hizmet verdiğimiz bölgelerdeki bölge halkının ihtiyaçlarına yönelik bir aksiyon planı oluşturuyoruz. Hedefimiz her geçen gün büyüyen ailemizle topluma daha çok dokunabileceğimiz projeler üretmek ve insanlara faydalı olmak. Şu ana kadar örneğin Lefkoşa’daki Hayvan Barınağının tamiratını yaptık ve kulübelerini değiştirdik, hayvanların mama ve aşı ihtiyaçlarını karşıladık. Lefkoşa Kadın Sığınma Evinin bahçesini yeniledik, Çağlayan Çocuk Yuvasının bina içi renovasyonunu yaptık, Dikmen’de selde zarar gören evlere destekte bulunduk. KKTC Engelliler Spor Salonu renovasyonunu yapıyoruz şu an, hatta 31 Ekim’de orada bir etkinlik olacaktı ama pandemiden dolayı ertelendi. Sosyal sorumluluk çalışmalarımız sadece bunlarla sınırlı değil, bunlara devam etme gayreti içerisindeyiz. Bizim için temel amaç insanların mutlu olabileceği ortamı sağlamak.

Yukarı