Ceren Köse ile Röportaj

Ceren Köse ile Röportaj

"Projemiz Bölgeye Değer Katacak"

Yapım İnşaat, geçtiğimiz yıl aktif olarak kullanmaya
başladıkları Lefkoşa’daki yeni ofis binalarıyla, adanın her
yerinde dikkat çeken projeleriyle ve alıcılara sundukları
ödeme planlarıyla hep ilgi gören, Kuzey Kıbrıs’ın köklü
inşaat şirketlerinden biri. Şirket yöneticisi Ceren Köse ise
Kıbrıs’ın sevilen iş insanlarından, biz de kendisiyle uzun
zamandır görüşmek istiyorduk, fırsat bulunca piyasa ve
projeleri hakkında sorular soralım istedik.
 

  • Öncelikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde işlerin düştüğünü, satışların azaldığını biliyoruz; daha doğrusu duyuyoruz, özellikle yabancı alıcı portföyüyle çalışan şirketlerden duyuyoruz bunu, sizde durumlar nasıl?
Pandemiden hemen sonra bir canlanma oldu, özellikle arsalara ya da bahçeli evler konusunda bir sürü talep aldık. Birkaç tane Girne’de yaptığımız Begon Villas projemizden, bahçeli, havuzlu villalarımızdan, birkaç tane de arsalarımızdan sattık. Bu bizim için güzel bir hareketlilikti ama ondan sonra Sterlin’in Türk Lirası karşısında yükselmesiyle beraber bir durgunluk sürecine girdik. Şu an parası olan insanlar acaba Sterlin düşer mi, zarar eder miyiz diye bekliyor, bu sebeple bir durgunluk sürecine girdik. Fakat genel anlamda tabii ki satışlar düştü.
 
  • Yaşanılan ekonomik güçükleri aşmak için bir hareket planınız veya öneriniz var mı?
Bu ekonomik zorlukları atlatmak için yatırımlarımızı yavaşlattık. Biliyorsunuz bizim Girne’de iki tane büyük projemiz var, biri Begon Villas ve diğeri Zeytin Homes; yani yabancı yatırımcıların gelmemesi bizi etkiledi. Öncelikle kendi kaynaklarımızı kullanarak onları bitirmek istiyoruz. Bu dönemin yeni bir projeye girmek için, yeni proje hazırlıklarına başlamak için erken olduğunu düşünüyorum. Yeni projelerimiz için piyasaların eski haline gelmesini bekliyeceğiz. O yüzden biraz muhafazakar davranacağız, sadece biz değil çoğu firma bu davarnışı sergiliyor. Ve bu durgunluğu inşaata bağlı diğer sektörlerde de sezebiliyoruz.
 
  • Peki yabancı müşterilerle satışlardan bahsedecek olursak, şu an buraya gelemeyen ama ileride Kuzey Kıbrıs’ta yaşamayı planlayıp şimdiden ev almak isteyen bir alıcı ile nasıl bir yol izleniyor?
Bu konuda sanal turlar ve online teknolojiler büyük önem kazanıyor. Böyle bir çalışmamaız var, websitemizi yeniliyoruz, bütün bu gereksinimlere cevap verecek bir tasarım planlanıyor. Yabancı alıcılar evin içini buraya gelmeden de görebilecekler ve her konuda bilgi alabilecekler. Alıcılar dilerse satış danışmanlarımız projelerin yerinde videolu tanıtım da yapıyorlar. Yatırımlarla ilgili direkt ben yardımcı oluyorum, danışmanlık desteği veriyorum. Onun dışında yatırımcılarımızı tabii ki adaya davet ediyoruz, belirli karantina sürecinin ardından projeleri incelemek isteyenlere destek oluyoruz.
 
  • Şu an satışta olan, yatırım yapmak isteyenlere önerdiğiniz projelerinizden bahseder misiniz?
Yatırım yapmak isteyen, kira getirisi planlayan yatırımcılar için en uygun projemiz, Güzelyurt’ta ODTÜ’nün yanındaki Sunset Valley projesi. 88 konut 12 dükkandan oluşuyor, 1+1 ve 2+1 dairelerimiz var. Bölgede çok yüksek oranda kiralama talebi var, bunu rakamlara dökecek olursak, bu 88 daire için 105 talep aldığımızı söyleyebilirim. Bu ne kadar doğru bir yatırım alanı olduğunu gösteriyor. Yıl sonuna kadar Sunset Valley inşaatı da tamamlanmış olacak. Bunun dışında Lefkoşa, yatırımcılar için her zaman gözde bir şehir, özellikle Girne’ye kıyasla %30-40 daha hızlı dönüş sağlıyor.
 
  • Güzelyurt Bölgesi adanın en sakin, ada hayatını en rahat yaşabileceğimiz yer diyebiliriz aslında; bu bölgenin gelişimi için neler söyleyebilirsiniz, buraya başka projeler de düşünür müsünüz?
Yatırımlar bakımından Güzelyurt adanın en bakir bölgesidir. Uzun bir süre çok ilgilenilmemiş bir bölgedir ama şimdi gerek var olan iki üniversite, gerek farklı tarım yatırımları olsun bölgede bir hareketlenme yarattı. Bence ileride İskele gibi popüler bir bölge olacak. ODTÜ bu bölgede önemli bir marka, şehrin içindeki Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi de aynı şekilde. Bizim oradaki projemiz de bölgeye değer katacak ve konut-dükkan ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Mimarisiyle ve yarattığı kullanım alanlarıyla önemli bir projedir.
 
  • Zeytin Homes ile ilgili de okuyucularımızdan sorular almıştık, EMIC Invest ortaklığında Emyap Developments adıyla ortaya çıkan bu projeden ve ortaklıktan bahsetmek ister misiniz? Yani, bu ortaklık projeye neler kattı?
Ortak projemiz Zeytin Homes da 2 ay sonra teslim edilecek aşamada, şu an onun örnek eviyle ilgileniyoruz, bu aşamdan sonra satışları da hızlanacaktır. Girne’nin merkezinde doğayla iç içe bir proje Zeytin Homes. EMIC Invest bize bu ortaklıkla büyük bir güç kattı, hem pazarlama anlamında, hem fizibilite çalışmalarında, gerçekten profesyonel destek sağladı. Bu projeden sonra daha değişik yatırımlarla adanın çehresini değiştirme anlamında çalışmalarımız olacak.
 
  • Son olarak da yeni ofis binanızı sormak istiyorum, 6 katlı bu ofisi nasıl kullanıyorsunuz, projeler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ofisnizi ziyarete gelebiliyor mu? Tabii ki maskeli olarak :)
Yeni ofisimiz bize ilerleyen zamalarda genişleme imkanı sağlayacak bir yapıdadır. Prestij açısından büyük imkanlar yarattığını da düşünüyoruz. Yapım İnşaat’la beraber diğer iş kolumuz olan Velespeed’in ofisi de bu binada bulunuyor. Projelerimiz hakkında bilgi almak isteyenleri tabii ki bekliyoruz.

Yukarı