Çelık evler daha sağlam, daha ekonomık, daha kullanışlı.

Emlak Haberleri ,Röportajlar
Çelık evler daha sağlam, daha ekonomık, daha kullanışlı.North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük ile son zamanlarda hem dünya genelinde hem de Kuzey Kıbrıs’ta popülerliği artan çelik evleri ve Tiny House konseptini konuştuk, örnek Tiny House’ları gezdik.
  • Ev inşaatlarında çelik yapı kullanılması neleri farklı kılıyor?

Ev inşaatlarında çelik yapı kullanımı, birçok özelliğiyle betonarme yapılara göre çok daha avantajlıdır. Ancak, son zamanlarda yakın coğrafyalarda gerçekleşen depremlerden dolayı bu konuyla başlamak istiyorum. En başta çelik yapılar, esneklik ve hafiflik sağladığı için depreme karşı çok daha dayanıklıdırlar. Hatta depreme en dayanıklı sistemler olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Çelik evlerin dayanıklı olmalarından kastım sadece yıkılmamaları değil, aynı zamanda bükülmelerden de en az derecede etkilenmeleridir.

Buna ek olarak, ısı ve ses yalıtımı konusunda aynı ekonomik ölçütlerle 5 - 5.5 kat daha fazla iyi sonuç verdiklerini de söylemek mümkün. Özellikle ısı yalıtımıyla birlikte kullanılan enerjinin de düşmesi aslında enerji tükeminde de maddi olarak tasarruf sağlamanıza yarıyor. Avantajlarından bahsederken şunu da söylemeliyim; burada kullandığımız malzeme geri dönüşümlü olduğu için istediğiniz zaman sökülebilir ve hurda haline çevirilerek tekrar üretilebilir. Bu haliyle de aynı zamanda çevreci bir teknoloji aslında

“Tasarımda sınır yoktur”

Bizim çoğunlukla hizmet verdiğimiz müşterilerimiz zaten kurumsallardan ziyade bireysel olarak bizi tercih edenler. Bizi tercih etme nedenlerinden birisi kişiye özel tasarımda evler üretebilmemiz ve hayallerine kavuşmalarına aracılık edebilmemiz.

  • Biliyoruz ki, çelik evler oldukça hızlı bir şekilde inşa edilebiliyorlar. Bu süreçle ilgili neler söylemek istersiniz?

Çelik kullanımı, betonarme yapılara göre inşaat sürecini en az %50 kısaltıyor. Hatta bugün istersek, 0’e kadar indirebiliriz bu oranı. Şöyle anlatayım, bizim gibi tüm sistemi fabrika ortamında üretebildiğiniz zaman, inşaat sürecindeki beklemeleri de minimuma indirebiliyorsunuz.

Beton yapı inşaatlarında her şey tek tek yapılır, kür beklenir, büyük malzemeler için de beklersiniz. Ancak çelik yapılar, modüler olması sayesinde projeye göre üretilip, hızlı bir şekilde inşa edilebilirler.

Bir örnek vermek istiyorum; bizden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hızlı bir şekilde çelik konutlar yapmamız istendi. Toplam 8 konutu, çevre düzenlemesiyle birlikte 30 günde teslim ettik. İşte, inşaat sürecini bu kadar hızlandırabiliyorsunuz.

  • Özel tasarım isteyenlere ne gibi bir çözüm sunuyorsunuz?

Çoğunlukla hizmet verdiğimiz müşterilerimiz zaten kurumsallardan ziyade bireysel olarak bizi tercih ederler. Bizi tercih etme nedenlerinden birisi de bahsettiğiniz gibi kişiye özel tasarımda evler üretebilmemiz ve hayallerine kavuşmalarına aracılık edebilmemiz.

“Tasarımda bir sınır yoktur.”

İnşaatın yanı sıra sağlamış olduğumuz mühendislik ve mimarlık hizmetimiz var. Bununla birlikte buraya gelen ve ev satın almayı düşünen herkesin hayalindeki evini ücretsiz olarak tasarlayabiliyoruz. Süreç ise şu şekilde işliyor; müşterilerimizin verdiği bilgiler doğrultusunda çizimlere başlıyoruz, düzeltmeler sonucunda ise akıllarındaki evi ortaya çıkarmış oluyoruz. Bir bakıma müşterilerimizi hazır bir eve ikna etmek yerine, evi onlar için hazırlıyoruz. Yapılarda çelik kullandığımız için de tasarımda herhangi bir sınırımız olmuyor. İstediğiniz gibi, dilediğiniz gibi bir evi tasarlayıp, inşa edebiliyoruz.

Sadece Bir Ev Değil, Bir Yaşam Tarzı

Tiny House’ların en çok tercih edilme sebeplerinden birisi kullanıcıların doğayla iç içe olma isteğidir. Özellikle doğayla entegre bir yaşam sürmek isteyenler, taşınabilir olmaları sebebiyle Tiny House’lara yoğun ilgi gösteriyorlar. Buna ek olarak, özellikle son zamanlarda popülerlik kazanan ‘minimalizm’ felsefesinin de etkili olduğunu söyleyebilirim. Artık insanlar daha sade yaşam stillerini benimsemek istiyorlar. Çevre dostu, geri dönüşümlü Tiny House’lar, doğaya saygı duyan, doğayla iç içe yaşamak isteyen, minimal yaşamı benimseyen herkesin tercihi olmaya başladı.
 


 

Yukarı