İskele İçin: Ekoturizm ve Kentsel Alt Yapılar

İskele İçin: Ekoturizm ve Kentsel Alt Yapılar

yazan Şefik Uzun, Uzun Group of Companies


Günümüzde turizm, dünya genelinde sosyal, kültürel ve ekonomik güç olarak, insan toplumlarını şekillendirme ve dönüştürme yeteneğine sahiptir. Bu bakımdan Gazimağusa ile İskele arasındaki bölgeler potansiyeli yüksek yerlerdir.

İskele’de, çevresel şartlara ve dokuya uygun üsler oluşturarak turizm faaliyetlerini ve yatırımcıyı teşvik edebilir; neticesinde de şehri ekonomik, sosyal ve kültürel olarak iyileştirebiliriz. Bunun yanında plajlarımız ve tertemiz denizimiz için gelenleri, bu bölgedeki ekoturizm ve doğal güzelliklerle tanıştırarak, kapsamlı bir turizm hareketi yapabiliriz.

Bu alanda oluşturulacak sürdürülebilir ekoturizm hareketinin, çok sayıda turist çekmenin yanı sıra bu bölgedeki insanların yaşam koşullarını da iyileştireceğini düşünüyorum. Gerek yerli gerek yabancı turizm için, rekreasyon alanlarıyla -hatta ada ülkesi oluşumuzun avantajını kullanarak- su sporları kompleksleri oluşturularak, bölgedeki plajlar canlandırılarak, insanların bu saf güzelliğin tadını tam bir memnuniyetle çıkarmasını sağlayabiliriz.

Turizmi artırmak istihdam yaratır ve aynı zamanda sağlıklı rekreasyon için uygun bir ortam sağlar. Bu çalışmalar, bölgenin ekonomik refahı, sosyal canlılık ve kültürel geleneklerinin canlanmasını ve refahının devamlılığını sağlayacaktır.

Bütün bu planlamaları yaparken öncelikli bölgeler belirlenip, buralarda doğayı koruyarak ilerlenmelidir. Mega kentleri oluşturabilecek imar planları hazırlamak ve bu oluşumda önceliği alt yapılara vermek üzerinde durulması gereken bir konudur. Toplumsal ihtiyaçların ileriye yönelik planlaması olan elektrik, su, yol ve kanalizasyon alt yapılarıyla, okullar, devlet daireleri, sahil şeritleri ve bütün bunları birbirine bağlayan alt ve üst geçitlerin de devlet katkılarıyla geliştirilerek daha güzel ve ferah bir İskele şehri oluşturulabileceğine inanıyorum.

..

İskele’nin Kıymetini Anlayanlara Forbes da Eklendi yazısına dönmek için tıklayınız.

Yukarı