"Şirketlerimizdeki Yöneticilerimizin %72'si, Çalışanlarımızın %48'i Kadın"

Emlak Haberleri ,Yaşam ,Röportajlar

Northernland'ın Yönetim Kurulu Üyesi ve Reklam-Pazarlama Müdürü Feriha Yiğittürk ile 8 Mart Kadınlar Günü için bir röportaj gerçekleştirdik.


Kadınların iş yaşamındaki avantajları ve dezavantajlarını değerlendirebilir misiniz?


İş yaşamında yenilikçi ve sorumluluk sahibi olmak son derece önemlidir; takım çalışmasına inanmak ve adanmışlıkla, özveriyle işinize odaklanmak benim için başarının değişmez anahtarıdır. Kadın ya da erkek gibi cinsiyet ayırımı üzerinden bir tanımlama yapmayı çok doğru bulmuyorum. Elbette kadınların yönetici kadrolarında ve karar alma süreçlerinde çok daha etkin olmasını istiyoruz.

Harvard Business’ın yaptığı araştırmaya göre kadın yöneticilere sahip şirketlerin iflas etme ihtimali yönetim kurulunun tamamı erkeklerden oluşanlara oranla % 27 daha azmış. Bu araştırmayı okuduğum zaman şunu düşünmüştüm. Kadınlar erkeklere oranla belki daha yaratıcı ve sabırlıdırlar. İletişime daha açıktır belki kadınlar...

Yine de belirmek isterim ki cinsiyetten önemlisi liyakattır; kadınlara eşit fırsatsalar yaratılmasını istemek bence yeterlidir. Cinsiyet eşitliğinin verimliliği desteklediği tüm dünyada kabul edilen bir gerçektir.
Toplumsal cinsiyete dayalı zihniyet kalıpları en önemli dezavantajdır herhalde... Yine de hem avantaj hem de dezavatajlar kişinin bilgisi, donanımı, işini sevmesi ve özeniyle ilgilidir.
 

Kadınlar, -emlak ve inşaat sektörü özelinde- herhangi bir zorlukla karşılaşıyorlar mı?


Emlak ve inşaat sektörü genelde çok daha erkek egemen bir alan gibi görülüyor. Elbette bir inşaatta emek yoğunluklu çalışmak, özellikle de kas gücü nedeniyle erkeklere daha özgü olabilir, ancak unutulmasın, mimar ya da mühendislerimizin çoğu da kadındır. En temelde değiştirmemiz gereken zihniyet, meselelere bir cinsiyet rolü üzerinden bakmaktır. Emlak ve inşaat sektörü çok zor bir alandır ve bu zorluk, hem kadınlar hem erkekler için geçerlidir. Bizlerin sorumluluk alanı kurumsal iletişim, tanıtım, pazarlamadır. Ayrıca genel yönetim ve organizasyon anlamında da sorumluluk üstleniyoruz. Yenilikçi ve yaratıcı olduğunuz, verimlilik ve kalite temelinde çalıştığınız sürece herhangi bir zorluk yoktur. Eğer zorluk varsa da bunları aşacak bilgiye, kapasiteye, vizyona işletme olarak sahibiz.
 

Northernland olarak şirketinizdeki kadın çalışanların çalışma şartlarını anlatabilir misiniz?


Northernland'ın bu anlamdaki yapısı son derece örnektir. Yöneticilerimizin %72'si, çalışanlarımızın %48'i kadınlardan oluşmaktadır. Ancak yeniden ve özellikle altını çizmek istiyoruz, bizler için kadın ya da erkek rolleri değil, uzmanlık, bilgi, deneyim önemlidir.

Kendi yöneticiliğimi de yorumlarken bunu bir cinsiyet rolü üzerinden konuşmayı anlamlı bulmuyorum. Çünkü yıllarca pekçok deneyim biriktirdim, önemli kurumlarda sorumluluk üstlendim, sürekli kendimi yeniledim, geliştirdim, okudum, araştırdım, uyguladım.

Northernland işletmelerinde de biz meseleye bilgi, deneyim, verimlilik, adanmışlık, uzmanlık üzerinden yanaşıyoruz.

Yukarı