Koral Bozkurt: ​“Kim Ne Derse Desin Pandemi Süreci Çok İyi Yönetildi”

Koral Bozkurt: ​“Kim Ne Derse Desin Pandemi Süreci Çok İyi Yönetildi”

Kuzey Kıbrıs’ın lider inşaat şirketlerinden biri olan NorthernLAND Construction, dikkat çeken projelerine devam ederken, yeni projelerini de duyurdu. Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt, şirketin yeni dönemle ilgili hedeflerini ve düşüncelerini paylaştı.

 

  • Öncelikle pandeminin ekonomiye etkisini azaltacak aşı ile ilgili önemli gelişmeler var. Yeni döneme hazırlanırken, beklentileriniz nelerdir?
Pandemi nedeniyle dünyayı etkisi altına alan ekonomik sıkıntılar ülkemizdeki çeşitli sektörleri de olumsuz etkiledi. Gelişen aşı çalışmaları ile birlikte, sektörler yeni dünya düzenine adapte olmak için çalışmalarını hızlandırdı. Aşı ile birlikte uçuş ve seyehat özgürlüğü dünyada yeni bir trend yaratacak. Güney Kıbrıs hem turizm, hem eğitim, hem inşaat sektörleri ile ilgili tarih vererek, rezervasyonlar almaya başladı. Bizde de aynı şekilde vakit kaybetmeden, dünya genelinde üretilen ve ekonomiyi ayağa kaldıracak kararların, planlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Aşı çalışmalarının gelişmesi ve KKTC’de krizin iyi yönetilmesi nedeniyle, yatırımcılar için bunu avantaja çevirebileceğimizi düşünüyorum.
 
  • Şirketiniz açısından değerlendirmek gerekirse, 2020 nasıl geçti, 2021 için neler planladınız?
2020 tabii ki beklentilerimiz doğrultusunda gelişmedi. Pandemi tüm dünyanın yaşadığı bir sürprizdi. İlk başta herkeste kendini koruma içgüdüsü ile “ne olacak, kötü günler bizi mi bekliyor” düşüncesi oluştu. Biz pandemi döneminde evden telekonferansla çok fazla toplantı yaptık ve çalışmaya devam etmeyi tercih ettik. O dönemde biz de aynı şekilde koruma içgüdüsü ile hareket etseydik, bizim için daha kötü olacağını düşündük. Bu nedenle yatırımlarımızı çoğaltarak sürdürülebilir bir iş ortamı için adımlar attık. Şirket olarak finansal imkanlarımız masaya yatırdık ve 2020 yılında tüm yatırımlarımızın aynen devam etmesine karar verdik. 2021 için de yeni yatırımlara başlayacağız.

Pazarlama ve özellikle dijital pazarlama alanında ülkemizin en gelişmiş inşaat şirketleri arasında yer alan NortherLAND, 2021 yılında daha çok ülkeye konut satışı yapmanın yanında, Gazimağusa ve İskele’den sonra Girne bölgesinde de emlak yatırımları yapmak için çalışmalarına hız verdi. Adanın en büyük konut projesi Grand Sapphire Resort & Residences ise, planlandığı gibi ilerliyor. Geçtiğimiz haftalarda 48 saat aralıksız süren 7 bin m3’lük beton dökümü ile ivme kazanan proje, pandeminin olumsuz koşullarına rağmen hızla ilerlemeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz olumsuz şartları hem şirketimiz hem de ülkemiz için bir avantaja çevirmek için iş planımız hazır. Çok çalışarak, bu süreci başarı ile tamamlayacağız.
Yakın zamanda Yeniboğaziçi bölgesinde Emerald Villas projemizi duyurduk. 2021 yılı içerisinde Alsancak’ta özel lüks villa projemizi başlatacağız. DAÜ’nün içerisinde yatırım amaçlı kira getirisi yüksek olan yeni bir apartman projemiz de olacak.
 
  • Dünya genelinde ciddi bir ağa ulaşıyordunuz, 38 ülkede pazarlama yapıyordunuz. Pandemi döneminde çalışma şekliniz değişti mi?
Biz zaten pandemi döneminde eksikliklerimiz nelerdir ona baktık. Şu anda adaya turistler ve yabancı müşterilerimiz gelemiyor. Biz bunların yerine nasıl yenileri koyabiliriz diye değerlendirmeler yaptık. Pazarlama departmanımızda ciddi atılımlar yaparak dijital platformlarda yurt dışında reklam kampanyalarımızı yürütüyoruz. Dünya kapanırken biz hem yatırım anlamında hem de pazarlama anlamında daha agresif bir yol izledik. Satışlarımızda doğal olarak belli bir düşüş olmakla beraber, dursaydık sıfır satış yapacakken, şimdi güzel bir trend yakalamış durumdayız. Biz stratejimizi, 2021 yılının ikinci yarısında normalleşme başlayacağını hedefleyerek belirledik. Haziran ayından itibaren pandeminin etkisinin azalacağını, uçuşların çoğalacağını ve yatırımcıların adaya gelebileceğini düşünüyoruz.
 
  • Yeni yatırımınızı sormak istiyoruz, özellikle de neden Girne’yi seçtiğinizi? NorthernLAND logosu ilk defa Gazimağusa-İskele bölgesinin dışına olacak değil mi?
Bölge dışına ilk kez çıkıyoruz ama bunu yapmayı uzun zamandır düşünüyorduk. Bu dönem bizi harekete geçirmeye vesile oldu diyelim ve içinde bulunduğumuz süreç doğrultusunda, müstakil evlere ilgi olacağı görüşüyle Girne’de çok güzel bir araziye özel lüks villa projesi yapıyoruz. Açıkçası Girne’yi deneyimlemek ve piyasayı görmek istiyoruz, verimli sonuçlar alırsak yatırımlarımıza devam edeceğiz. Projemiz hakkında detayları da yakında duyuracağız.
 
 
  • Bütün bu planlarınız gösteriyor ki geleceğe dair büyük ümit besliyorsunuz, doğru mu anlıyoruz?
NorthernLAND olarak, yatırım kararı alırken ilişkili alt sektörlerimizi de düşünmemiz gerekiyordu. Eğer biz yatırım yapmazsak alt sektörlerimiz de zor duruma düşecekti. Bunların hepsinin yeniden toparlanması çok uzun süreler alacağından çalışmalarımıza devam ettik ve alt sektörlerimizi destekledik. Evet, biz geleceğe yönelik ümitliyiz. Kim ne derse desin pandemi süreci çok iyi yönetildi. Sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz. Tüm dünyanın bilmediği, tanımadığı bir süreçti. Biz genel olarak çok ciddi tedbirler almadan yaşamayı başardık ve alınan tedbirlerin etkili sonuçları sayesinde bugünleri yaşıyoruz. Biz şu anda açıkçası bu durumu kendi reklam kampanyalarımızda kullanıyoruz. Bugün burası bir ada ülkesidir yani kapılarını kapatarak hastalığı kısa sürede yenebilecek güvenli bir ülke durumundadır. Bundan sonraki süreçte kendi hayat kalitesini, özgürlüğünü, sağlığını daha fazla düşünenlerin adaya daha fazla yatırım yapacağı bir ülkedir.
 
  • Dijital reklam kampanyalarınız ilgi görüyor mu? Hangi projelerinizi pazarlıyorsunuz, satışı devam edenler hangileri?
Şu anda açıkçası özellikle sosyal medyadan olsun diğer dijital platformlardan olsun ülkemize ve projelerimize ilgi yüksek, “Keşke orada olsak” diyorlar. Sonuçta adamızın özgür yaşamı, iklimi yabancıların ilgisini çekiyor.

Şu an inşaatı ve satışı devam eden Grand Sapphire Resort and Residences ile Emerald Villas projelerimiz var. Satışı süren Gazimağusa merkezindeki Northern Park ve NorthernLAND Premier projelerimiz de öngörülen tarihlerde sahiplerine teslim edildi. Bu dört projemiz de farklı kesimlerden ilgi görüyor, proje çeşitliliğimizle çok geniş bir kitleye hitap edebiliyoruz.
 

Yukarı