Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty

Röportajlar
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty
Ali Kaan ile Röportaj, Premium Realty


 

“En Büyük Değil En İyi Emlak Ofisi Olmak İstiyoruz!”


Girne’de, Kuzey Kıbrıs Emlak Sektörüne farklı bir açıdan bakan, tavrı ve hedefleriyle kendini herkesten başka kulvara konumlayan bir ofisini tanıtmak istiyoruz. Premium Realty, her emlak ofisi gibi gayrimenkulünüzü satmak veya gayrimenkul almak istiyorsanız danışmanız gereken ofislerden biri; ama burada fazlası var...
 
  • Premium Realty’nin yola çıkış hikayesini, vizyonunu ve gelecek için hedeflerini anlatabilir misiniz?

Sektöre global bir markada başladım, 10 yıldan fazla bir süre, güzel bir konumda değerli tecrübeler edindim. Fakat işini severek yapan herkes gibi bu sektörde de daha iyi şartlarda çalışıp daha doğru hizmetler verilebileceğini fark ettim ve Premium Realty markasını yarattım. Bu ofisi pandemiden hemen önce hazırlamaya başladık onun için gecikmeli bir başlangıç oldu. Fakat bu süreci doğru değerlendirip eksik hissettiğimiz konularda da iyileşip, geçtiğimiz yılbaşından itibaren tam kapasite hizmet veriyoruz.

Yeni bir marka yaratırken ilk düşündüğüm şey, alıcıya da satıcıya da kaliteli hizmet verebilmekti; bu, mesleğe başldığım günden itibaren Kuzey Kıbrıs Emlak Sektöründe eksik olduğunu düşündüğüm en önemli faktörlerden biriydi. Ofisler çok kalabalık oluyor, herkese aynı standartta hizmet verilemiyor ve ben de şirket vizyonunu bu doğrultuda belirledim. En büyük değil en iyi emlak ofisi olmak istiyoruz. Ofisimizi de ziyaret edenler görecektir, kendimize Girne’nin merkezinde kaliteli bir çalışma ortamı yarattık, her şeyin en iyisini kullanarak ofisimize gelenlere en iyi hizmeti verme gayreti içindeyiz.
 
  • Ekibinizden ve bu ekiple beraber yapacağınız işlerden bahsedebilir misiniz?

Biz şu an beş kişilik bir ekibiz, dört farklı dilde hizmet verebiliyoruz. İlk hedefimiz kaliteli hizmet vermek; satıcı için de alıcı için de doğru fiyat belirlemek ve tüm süreci şeffaf bir şekilde yürütmek. Bu seneki servis hedefimiz dört farklı dil konuşabilen bir ofis olmaktı, bunu başardık; önümüzdeki sene için hedefimiz de ekibe hedef pazarlarımızdan farklı bir dil konuşabilen gayrimenkul profesyoneli eklemek olacak.
 
  • Hedef pazarlarınızı ve portföylerinizi nasıl belirliyorsunuz?

Tabii ki dünyanın her yerinden bize ulaşanlara açığız ama hedef pazarlarımız; İngiltere, Türkiye, Rusça Konuşan Ülkeler, İskandinav Ülkeleri ve Almanya diyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda odak ülkeleri genişletmeyi planlıyoruz. Ama bunu yaparken seçkin bir hizmet verme hedefimizden de şaşmayacağız. Her zaman korumak istediğimiz standart, seçkin danışmanlarla seçkin portföyler sunmak olacak. Bize ulaşan bir alıcıya onlarca rastgele seçenek sunmaktansa filtreden geçmiş birkaç seçkin proje sunmayı tercih edeceğiz.

Sadece seçkin projeler sunmak, elimizdeki bilgilerin sürekli güncel olmasını ve projeye detaylı bir şekilde hakim olmamızı sağlıyor. Öte yandan tabii ki beraber çalıştığımız kişileri ve firmaları memnun etmeye çalışıyoruz, projesini portföyümüze eklediğimiz bir firma için hiç satış yapamıyorsak o projeyi elimizde tutmanın bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. Bu sebeple çalışacağımız şirketlerin projelerini inceliyoruz, portföyümüze yakışacağını, rahat pazarlayabileceğimizi ve sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyorsak ilerliyoruz.

Önümüze yeni bir proje geldiğinde ilk baktığımız şey müteahhiti kim olduğu; daha önce neler yapmışlar, kağıt üstündeki vaatleri gerçeğe dönüştürebilmişler mi? İkinci aşamada fiyatlandırmasını inceliyoruz; piyasa şartları normalinde mi, istenilen fiyatı hak eden donanımlara sahip mi? Bunları soruyoruz ve satmakta zorlanacağımız bir projeyi portföyümüze eklemek ve yatırımcılarımıza sunmak istemiyoruz. Bu demek değil ki ucuz emlak üzerinden çalışıyoruz, aksine yüksek kaliteli gayrimenkulleri doğru fiyatla sunuyoruz, alıcısına da fiyatının sebebini anlatabiliyoruz; müşteri, gayrimenkulün yıllar içinde göreceği değer artışına geçmiş verilere bakarak karar verebiliyor.
 
  • Peki hep yeni projeler üzerinden mi çalışıyorsunuz?

Portföyümüzde hem yeni proje hem de ikinci el konutlar yer alıyor; hedef pazarlarımız doğrultusunda Girne Merkez, Esentepe ve İskele bölgesine ağırlık verdiğimizi söyeyebiliriz. Bunun sebebi de yerli alıcıların alım gücündeki düşüşle, ofisimize ulaşanların daha çok yabancılar olmasıdır. Hedeflerimizden bir diğeri ise Girne Merkez’deki portföyümüzü çoğaltmaktır. Özellikle üst düzel ikinci el konutlar konusuna ağırlık vermeyi planlıyorum.
Bazı istisnai projeler hariç portföyümüze eklediğimiz her gayrimenkulü ‘Tek Yetkili’ olarak sunuyoruz. Bunun sebebi pazarlamaya ayırdığımız bütçenin ve zamanın doğru yönetilmesidir. Gösterdiğimiz ürün eşsiz olmalı; doğru fiyatla, makul sürede alıcısına ulaşmalıdır. Her bir portföyümüze elimizdeki tek portföymüş gibi özeniyoruz ve hem alıcı hem satıcı açısından 0 memnuniyete ulaşmaya çalışıyoruz. Herkesin bildiği gibi memnun müşteri bu kapıdan mutlaka bir kere daha girecektir, yanında birilerini de getirecektir. Bu bir yatırımdır. Şimdiye kadar böyle çalıştık ve gelecekte de hedeflerimizin ilk sıralarında bunu hep tutacağız.
 
  • Tek Yetkili olarak portföyünüze yeni eklenen projeler var mı?

Önümüzdeki süreçte özel projeler sunmayı planlıyoruz. Şu an Girne’de çok özel iki proje için çalışıyoruz, 2023 yılında daha büyük projeler göreceğimizi düşünüyorum.

Yukarı