Kahve Kavurma

Yaşam ,Yeme-İçme & Mekanlar
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurma
Kahve Kavurmancausa.org (Ulusal Kahve Birliği, ABD)

 

Kahve Kavurma Rehberi

Kavurma, kahveye sevdiğimiz kokusuna kavuşturan, koyu renkli çekirdeklere dönüştüren bir ısıtma işlemidir. Kahve kavurma, yeşil renkli kahve çekirdeklerinin içinde saklı olan aroma ve lezzeti ortaya çıkarır.

Çekirdekler, kalite veya tat kaybı olmadan muhafaza edilebilecekleri bir durumda depolanır. Yeşil hali, kavrulmuş çekirdeğin özelliklerinden hiçbirine sahip değildir; yumuşaktır ve çimen kokar.

Kavurma işlemi, çekirdekleri hızla çok yüksek sıcaklıklara çıkardığından kimyasal değişikliklerin gerçekleşmesine neden olur. Mükemmelliğin zirvesine ulaştıklarında, süreci durdurmak için hızla soğutulurlar. Kavrulmuş çekirdekler kahve gibi kokar ve nem kaybolduğundan çiğ halinden daha hafiftir. İşlemden sonra çekirdekler çıtır çıtır, öğütülmeye ve demlenmeye hazırdır.

Ancak kavrulduktan sonra, tazeliğini ve özgün tadını kaybetmeden önce mümkün olduğunca çabuk kullanılmalıdırlar.
 

Kavurma hem bir sanat hem de bir bilimdir


Çekirdeklerinden dilinden anlama ve anlık zamanlama ile karar verme becerisine sahip uzman bir kavurma ustası olmak için yıllarca eğitim gerekir. Mükemmel kavrulmuş bir kahve ile mahvolmuş bir parti arasındaki fark birkaç saniye olabilir.
 

Kavurma derecenizi belirleyin

Çoğu kahve kavurucu, tercih ettikleri kavurmalar için özel isimlere sahiptir, endüstriyel standartizasyon kullanılmaz. Bu, tüketicide biraz kafa karışıklığına neden olabilir ancak genel olarak kavurmalar açık, orta, orta-koyu ve koyu olmak üzere dört renk kategorisinden birine girer.

Pek çok tüketici, koyu kavurmaların güçlü ve zengin aromasının daha yüksek bir kafein düzeyine işaret ettiğini varsayıyor ancak hafif kavurma aslında biraz daha yüksek konsantrasyona sahiptir.

Mükemmel kavurma anlayışı, geleneksel tercihlerden veya coğrafi konumdan etkilenen kişisel bir seçimdir. Satın almadan önce kavurma derecesini sormakta fayda var.
 
Hafif kavurmalar
Rengi açık kahverengi olan bu kavurma genellikle daha yumuşak kahve çeşitleri için tercih edilir. Bu çekirdeklerin yüzeyinde yağ kalmayacak çünkü yağların yüzeye çıkması için yeterince uzun süre kavrulmuyorlar.

Orta derece kavurmalar
Daha güçlü bir tada ve yağlı olmayan bir yüzeye sahip açık kahverengi renktedir. Genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde tercih edildiği için genellikle Amerikan Kavurma olarak bilinir.

Orta koyu kavurmalar
Zengin, koyu renkli, bu kavurmadaki kahvelerin yüzeyinde biraz yağ ve tadında hafif acımsılık vardır.

Koyu kavurmalar
Bu kavurma, yağlı bir yüzeye ve belirgin bir acılığa sahip parlak siyah çekirdek üretir. Kavurma ne kadar koyu olursa, kahve içeceğinde o kadar az asit bulunur. Koyu kavrulmuş kahveler biraz koyudan kömürleşmişe kadar uzanır ve bazen kömürleşmişi kahve diye satabilirler - kahve çekirdeğinizi çekilmeden önce mutlaka kontrol edin!
 

Cortado kavurma istasyonu iş başında

Adamızda da yeni nesil kahvecilerin çoğalmasıyla beraber, kahve kavurma işlemi yapmak önemli bir hale geldi. Gazimağusa şubesinde ‘kavurma istasyonu’ kuran Cortado Espresso Bar da adaki yoğun kahve kültürüne katkı sağlıyor. Dünyanın çeşitli noktalarından gelen kahveler, son teknoloji kavurma teknikleri kullanılarak her damak tadına hitap etmeyi amaçlıyor. Taze taze kavrulup çekilen dünya kahveleri, çok farklı karışımlarla özel paketler halinde kahve tüketicisine sunuluyor.

Yukarı