Koral Bozkurt ile Röportaj

Koral Bozkurt ile Röportaj

Adanın dikkat çeken inşaat firmalarından biri olan Northernland Construction’ın ve grup şirketi Northernland Group of Companies’in Yönetim Kurulu Başkanı Koral Bozkurt’la görüşmek istememizin aslında birçok sebebi var. Ama en çok merak ettiğimiz Grand Sapphire Resort projesi hakkında detaylar. Çoğu firmanın yatırıma cesaret edemediği bir dönemde, adada Grand Sapphire Resort gibi bir proje yükseliyor ve onlarca ülkeden Kıbrıs’ın kuzeyine ciddi bir kazanç sağlanıyor.
Adadaki ekonomik tablo, yabancı yatırımcılar, çağdaş mimari... Hepsini sormak istiyoruz.

  • Ofiste Koral Bey, şantiyede Koral Şef, kulüpte Koral Başkan diyorlar. Biraz tanıyabilir miyiz sizi?

1999 senesinde DAÜ Mimarlık Bölümü’nden mezunum. Vatani görevimden sonra İngiltere’de ve Kıbrıs’ta 2 yılı aşkın bir süre özel şirketlerde çalıştım. Kasım 2003 yılında Northernland Cosntruction Ltd. şirketini kurdum. 2003’ten beri de bu sektörde hizmet veren şirketimizle 3000’e yakın konut ürettik.
İlerleyen yıllarda hizmet verdiğimiz sektör yelpazesini genişleterek kiralık araç firması Cyprus Ways, eğlence sektöründe kısa zamanda marka olan Thrones Club, sağlık ve spor alanında FitPlus, restoran hizmetlerinde Soulfood ve son olarak turizm sektöründe de Grand Sapphire Resort iştiraklerini kurarak Northernland’ı bir grup şirketi haline getirdik.
İş hayatının yanı sıra, sosyal sorumluluk bilinci ile hareket edip, bölgemizin futbol kulübü olan Mağusa Türk Gücü’nü destekledik ve 2 yıl önce de başkanlığına seçildim. Bu konumumla da Mağusa halkına hizmet vermeye çalışmaktayım. MTG alt yapısında 400’e yakın çocuk ve gencin hayatlarını spor ile birleştirerek sağlıklı bir nesil yetişmesi için destek oluyoruz. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek, çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük mirastır.

  • Kuzey Kıbrıs’ta yüksek bina yapmak ve geçen dönem Propertync Awards’ta Kuzey Kıbrıs’ın En İyi Yüksek Mimari Tasarım ödüllerinin ikisini birden alarak bu kategoride rakip tanımadığınızı göstermek nasıl bir duygu?

Tabii ki bu kategoride rakip tanımamak çok güzel ve gurur verici bir duygu. Grand Sapphire Resort ve Northernland Premier projelerimizle iki tasarım ödülünü birden almak, daha da önemlisi o geceki ilk ödülü şirketimizin alması hepimiz için inanılmaz bir duyguydu. Bunun yanı sıra Gazimağusa’da Alasya Park projemizle başlattığımız yüksek bina trendinin ardından diğer inşaat firmalarının da bu konseptle çalışmaya başlaması ülkemizin yeşil alanlarını korumak adına çok ciddi bir önem arz ediyor.
Özellikle şu anda KKTC’nin hem en büyük hem de en yüksek projesi olan Grand Sapphire’de, arazinin yalnızca ’luk kısmı inşaat alanı olarak planlanmış, geri kalan büyük kısmı ev sahiplerinin ve özellikle çocuklarının doğayla iç içe olabilmeleri için yeşil alan ve sosyal alan olarak bırakılmıştır; bu da yatırımcılarımızdan ve acentelerimizden olumlu geri dönüşler almamızı sağladı. Ayrıca yarışma jürilerini de etkilemiş olacak ki bu proje tasarımını ödüle layık gördüler.

  • Şirket olarak çevreye verdiğiniz önemi, yeşil alan kullanımına gösterdiğiniz özeni görebiliyoruz. Ancak, Grand Sapphire hakkında en çok merak edilen ikinci konu ise alt yapı! Bir mimar olarak merak edenleri aydınlatacak bilgiler verebileceğinizi umuyoruz. İskele Long Beach hızla gelişen bir bölge, sizce kontrollü bir gelişme mi bu, bu süreçte kime ne görevler düşmeli?

Alt yapı konusunda Grand Sapphire Resort zaten kendi içinde tüm kanalizasyonunu ve arıtmasını çözen bir proje. Arıtmadan elde edilecek tüm su yeşil alanların sulanmasında kullanılacak.
Bunun yanında, devlet kanallarıyla görüşerek, Long Beach Çemberi ile proje arasında 50 ayaklık anayol, köprü, alt geçit yapımı ve proje önündeki yolu 50 ayağa çıkaracak çevre çalışmalarımızın izinlerinde de son noktaya gelmiş durumdayız. Ayrıca proje hudutumuzda olan dereyi ıslah edip şu anda yetiştirmekte olduğumuz palmiye ağaçları ile birlikte proje çevresinin tamamen yeşil alana dönüşeceğini de duyurmak isteriz. Bölgeyi, alt yapıda sorunsuz bir yerleşim yeri haline getireceğiz.
İskele’de -özellikle bu bölgede- hızla büyüyen bir yapılaşma var. Bu gelişimde belediyenin yanında tabii ki inşaat şirketlerine de büyük bir iş düşmektedir. Bölgede üretim yapan tüm şirketler bizim yapacağımız yol ve geçit projeleri gibi çevre gelişimine katkıda bulunmak adına da çalışırlarsa İskele’nin çok güzel bir yerleşim alanı olacağına inancımız tam. Bu proje sadece bir yatırım değil, bu ülkeyi seven insanlar olarak geleceğe bırakacağımız en önemli miras. Northernland Ailesi olarak bizleri en mutlu eden kısım da burası.

  • Acenteler, yatırımcılar demişken.. Grand Sapphire’in şimdiye kadarki satışları nasıl gidiyor?

Grand Sapphire Resort, Northernland Construction Ltd. ve Mimosa Homes iş birliğinde doğan bir proje. Şu anda A, B, E4 ve E5 bloklarımız satışta. Toplamda 1574 daire ve 10 bloktan oluşan ve lansmanı Haziran 2019’da yapılan projemizin 500’üncü satışını Aralık ayında kutladık.
Satışlarımız hem yerli pazarda hem de yurt dışında hızla devam ediyor. Projenin, İskele Long Beach’te denize yakın konumu, modern mimarisi ve geniş kapsamlı tesisleri sayesinde bir süredir girmek istediğimiz yeni pazarlara yöneldik ve Grand Sapphire bize yeni kapılar açtı. Daha önce satış yaptığımız ülke sayısı 18’di; bu projeyle 32 farklı ülkeden insanları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde buluşturduk. Satışlar ve pazar araştırmaları hala devam ediyor.

  • Yüksek binalar beraberinde çağdaş trendleri de getiriyor ve rezidans hizmeti vermeye başlanıyor. Kuzey Kıbrıs’ta rezidans kültürünü ilk oluşturanlardansınız; Viapark Residence’la rezidans hayatı Mağusa’ya getirildi, Northernland Premier ve Grand Sapphire Resort’ta da daha fazlası vadediliyor diyebilir miyiz?

Northernland Premier ve Grand Sapphire Resort projelerimizde rezidans konseptini Viapark’takinden çok daha üst bir seviyeye taşıyoruz. Her iki projede de 5 yıldızlı otel hizmetinde çalışacağımızdan, ev sahiplerimiz rezidans konseptini otel lüksünde tecrübe edecekler. 7/24 kesintisiz hizmet vereceğimiz projelerimizde ev sahipleri ve kiracılar için her şey en ince detayına kadar düşünüldü. Güvenlik, resepsiyon, spa, spor salonu, transfer, konsiyerj, market, hediyelik eşya dükkanı, kuaför gibi hizmetleri müşterilerimizin hayatını daha kolay ve konforlu kılmak adına bir arada sunuyoruz. Grand Sapphire’de ayrıyeten plaja ve Gazimağusa’ya servis hizmetlerimiz de olacaktır. 75.000 m2’ye yayılan ve adeta kendi mini şehrini oluşturan projeden çıkmadan aranılan tüm hizmetlere ulaşılabilecek.
Rezidans tarzı yerleşim, toplumumuz ve yabancı müşteri kitlemizde de ciddi bir memnuniyet yarattı. Şu anda Northernland Construction’ın ürettiği konutlar diğer firmaların ürettiklerinden çok daha yüksek kira getirisi sağlıyor ve konut değerinde de 1 ve 2 yıllık dönemlerde %50’yi aşan kazançlar sunuyor. Bundan dolayı da konut verdiğimiz hemen hemen tüm müşterilerimiz 2. ve 3. evlerini yine bizim projelerimizden alıyorlar.

  • Bu arada yeni ofis binanız Northernland Center da tamamlandı. Mağusa’ya İskele istikametinden gelirken şehrin girişinde ışıl ışıl bir bina, hayırlı olsun. Grup şirket olmanın getirdiği ihtiyaçlarla ortaya çıkmış sanırım, 11 katlı, göz alıcı bir tasarım.

Yeni ofisimizi inşa ederken ileriye dönük olarak şirketimizin büyüme kapasitesini de düşünmemiz gerekti. Büyüyen yapımıza uygun olarak tasarlandı ve her departman için bir kat tahsis edip, hem açık hem kapalı çalışma alanları yaratarak verimliliği en üste taşıdık. Çalışanlarımız, konforlu, mutlu, yaratıcı ve verimli oldukları bir ortamda şirketi ileriye taşırken; gelen misafirlerimiz de projeler hakkında bilgileri özel tasarım toplantı ve konferans salonlarında muhteşem bir manzara eşliğinde kahvelerini yudumlarken dinleyebiliyor.
Günümüzde insanlar iş günlerinde evlerinde bazen 3-4 saat geçirebiliyorken, ofiste 8 saat çalışıyorlar. Bu sebeple çalışma ortamının konforuna önem verdik, bu özen şirketimizin ilerleyişine de olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Bugünlere gelirken, birlikte ilerlemeyi savunduğumuz iyi bir ekip kurduk. Müşterilerimiz gibi ekibimizin de en iyisine layık olduğu inancındayım. Yetenekli gençlerin, hem kendini geliştirmek hem de mutlu bir ortamda üretmeleri için aslında ciddi bir yatırım yaptık. Herkesin bizimle takım arkadaşı olmak isteyeceği bir ortam yarattık.

  • Grand Sapphire dışında satışta olan diğer projelerinizden de bahsetmek ister misiniz?

Grand Sapphire dışında, aslında röportajın başından beri sıklıkla bahsettiğimiz, Eylül 2020’de teslim edilecek Northernland Premier projemiz hala satışta; fakat çok az seçenek kaldı, 314 daire ve 18 ticari üniteden oluşan projenin satışta olan kısmı %5’inden daha az. Rezervasyonları da hesaba kattığımızda satışa açık miktar %3’ün altına düşüyor. Teslimden 7 ay önce bu rakamlara ulaşmak bizim için gurur verici.
Bunun dışında 44 daireden oluşan NorthernPark projemiz var. Yatırım amaçlı alıcılar için tasarladığımız bu proje, DAÜ’ye ve Salamis Yolu’nun imkanlarına olan yakınlığıyla dikkat çekerken, uzun vadeli kiralama için çok uygun.
Son olarak ilk etabı 2011’de tamamlanan ve “Herkes ev sahibi oluncaya kadar” sloganıyla yola çıktığımız Kent Plus’ın ikinci etap satışları da son sürat devam ediyor. İlk etapta tamamlanan apartmanların ardından yeni etapta uygun fiyatlı villaları da içine kattığımız proje, şehir merkezi kalabalığından uzak ama şehre yakın olmak isteyenlere uygun konumu ve havuz, çocuk parkı gibi tesislerin varlığıyla herkese hitap ediyor.
Projelerimiz hakkında detaylı bilgi almak isteyen herkesi yeni ofisimize bir kahveye içmeye bekleriz.

Cevap yaz

İsim girin
Lütfen Geçerli Bir E-posta Adresi Giriniz
Yorum girin

Yukarı