"Müstakil Hayata Talebin Artacağını Biz Ön Görmüştük"

yazan Aylin Pelin Onar, Coldwell Banker Maximum

Pandemi süreci ile evlerimize kapandığımız, ailelerimizle bir bütün olduğumuz, aile kavramının canlandığı bu süreçte yuva sahibi olmanın önemi, değeri daha fazla arttı. Tabii ki bu süreç, evlerin metrekareleri ile yaşam alanlarını öne çıkardı; bunlara verilen öncelikler, arzu ve isteklerle birleşerek bir çok değişimi de beraberinde getirdi. Örneğin, ev sahiplerinin bahçe, balkon veya teras alanına sahip olmalarının yanı sıra kendi özel alanlarının da ne kadar büyük bir ayrıcalık olduğunun farkında varmamızı sağladı.

Bu süreçte müstakil hayata ilgi ve talebin artacağını biz ön görmüştük. Bundan sonraki süreçlerde konut sahibi olmak isteyenler, geniş metrekareleri, aileleri ile vakit geçirebileceği, onlara özel alanlar yaratabileceği, biraz daha doğanın içinde, huzurla kendi meyve ve sebzesini üretebilecekleri, geniş toprak alanlarına sahip konutlarla ilgilenecekler. Aslında biz Kıbrıs’ta bu özelliklere çoktan haiz olduğumuz için pek çok ülkeye göre daha avantajlıyız. Bu tarz yaşam alanları zaten bizim hayatımızın bir parçası, hatta apartman yaşantılarında dahi sosyal mesafenin korunabileceği, sosyal donatıların olduğu pek çok site konseptli yaşam da adada mevcut.

Bu süreçte ada ülkesi olarak uyguladığımız karantina koşulları başarıyla sonuç vermiş ve minimum seviyede kalarak dünyanın en güvenilir ülkesi olarak ilk sırada olmamızı sağlamıştır. Bu da ilerleyen süreçte -sağlık ve güvenliğin ön planda olduğu bu zamanlarda- adamıza olan talebi de arttıracaktır.

Biz Coldwell Banker Maximum Ailesi olarak zaten çok büyük ve global bir şirketin parçasıyız ve uzun yıllardır aslına bakarsanız alt yapısal olarak bu hizmetlerin hem farkındaydık hem de müşterilerimize sağlıyorduk. Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki bağlantılarımızı kullanarak uluslararası ağ gücümüzü bu dönemde daha da fazlalaştırdık. İnternet üzerinden eğitim ve toplantılar zaten hayatımızın bir parçasıydı, artık daha sık yapmaya başladık.

Pandemi sürecinde kapanan Kuzey Kıbrıs’ta hiç boş durmadığımızı söyleyebilirim. Çevrimiçi olarak toplantılar, ofis ziyaretleri, tecrübe paylaşımları, 1.200 kişinin katılımıyla gerçekleşen -benim de eğitimci olarak katıldığım- Amerika Lüks Konut Eğitimimiz, hatta ve hatta ödül törenlerimiz gibi birçok örnek sayabilirim. Yaptığımız 360 derece sanal tur çekimlerimiz, video sunumlarımız ve daha fazla dijital olanakla müşterilerimize buradaymışlar gibi mülkleri görme ve satın alma imkanları tanıdık.

Türkiye’de pandemi döneminde banka faizlerinin düşmesiyle beraber, konut alımlarında Cumhuriyet tarihinde görülmemiş rekor elde edildi. Biz KKTC’de bu faiz indirimleirnden çok fazla faydalanamadık ancak yükselen dövize rağmen konut edinme ihtiyacında belirgin bir artış ve talep oldu. Bunun da sebebi mülk edinme kolaylıklarının müteahhitlerce sağlanmasıydı; esnek ödeme planları ve takas imkanlarının sunulması özellikle bu dönemde tüketicinin önüne gelen fırsatlardı.

Konut her zaman artan değerini koruyor ve konut edinmek ileride çok daha fazla zorlaşacak. Bu nedenle pandemi koşullarıyla oluşan imkanlar çerçevesinde yatırımcılarımızın konut alım ihtiyaçlarını ertelemeden mülk sahibi olmaları gerektiğinin de altını çizmek istiyorum.


"Emlak Danışmanlığı Sektöründen 5 Güçlü Kadınla Tanışın" yazısını bu bağlatıdan okuyabilirsiniz.

Yukarı