Kıbrıs Ada Emlak, Her Seferinde Bir Adım Daha Büyüdü!

Kıbrıs Ada Emlak, Her Seferinde Bir Adım Daha Büyüdü!

Girne ofisini yeni açmışlardı, pandemi onları durdurmadı, ekibi genişlettiler. İhtiyaçlara cevap verebilmek için Lefkoşa ofisini de büyüttüler. Kıbrıs Ada Emlak, her geçen gün büyümeye, gelişmeye devam etti. Merih İzmirlioğlu, idaresindeki şirket ile Kıbrıs Emlak Piyasası için gerekli gördüğü adımları atmaktan kaçınmıyor. Bir aile şirketi olan Kıbrıs Ada Emlak’ın Girne Ofisi Pembe İzmirlioğlu’na, Lefkoşa Ofisi ise kızları Aysel Kansu’ya emanet. Şimdi sözü baba-kıza bırakıyoruz.
 

MERİH İZMİRLİOĞLU:

“İlk satışımı 8 sene önce yaptım, amatör bir satıştı ama netice itibariyle beni mesleğe yönlendiren oydu. 2010 yılında Güney Kıbrıs’ta başladım mesleğe, asistanlık yapıyordum o zamanlar, işi öğreniyordum. 2012 yılında orada kendi ofisimi açtım, bir sene sonra da vatanıma, Kuzey Kıbrıs’a dönüp buradaki ofisimi açtım. Emlakçılar Birliği’ne üye olduktan sonra ilk ofisimi, Lefkoşa’da açtım, 5 sene sonra da Girne şubemizi, şehrin merkezinde Magic Plus dükkanlarında açtık. Global markaların isim desteği olmadan, kendi ayaklarımız üstünde durma gayretindeyiz. Bunu iyi veya kötü anlamında söylemiyorum, sadece benim tercihim bu yönde oldu. Danışman arkadaşlarımızın mesleğe yeni başlayanlarına burada destek olarak, gerekli eğitimleri sağlayarak; tecrübeli arkadaşların tecrübelerinden yararlanarak işimizi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz.

Girne ofisimizi açtığımızdan beri üç büyük kriz geçirdik, her krizde risk alarak ilerlemeye devam ettik. Her seferinde bir adım daha büyüdük. Bunu yapmaktaki amacımız, piyasalar düzeldiğinde hazırlıklı olmak ve belki de düzelmeye destek olmaktır.

Mesleğin başında öğrenip her zaman uyguladığım önemli bir nokta vardır, o da emlakçılığın pazarlama olmadığı gerçeğidir. Biz danışmanlık yapıyoruz, insanların ihtiyaçlarını anlayıp ona göre hizmet vermek durumundayız. İnsanlar ev alırken, arazi alırken ne aldıklarını bilmek zorundalar. 2 yatak odalı, £40.000’luk bir ev isteyen birine 3 yatak odalı £60.000’luk ev sattıysak bu bizi başarılı bir danışman yapmaz. Daha fazla para kazanmak için, insanları ihtiyaçları olmayan bir konut için borca sokmak doğru bir davranış değildir. Ofislerimizdeki bütün danışman arkadaşların müşterilere bu çerçevede hizmet vermesini sağlıyoruz. Şirket politikamız bu tarz etik kurallar üzerine kuruludur.

Kıbrıs Ada Emlak olarak ücrestiz ekspertiz hizmeti veriyoruz. Evini satmak isteyen müşterilerimiz bize geldiğinde önce evi inceleyip, yerinde ölçümlerini yapıp, çevre koşullarını belirleyip bir fiyat çıkarıyoruz. Mesela ekspertiz sonucuna çıkan fiyat müşterinin düşündüğünden azsa, biz ona birkaç aşamalı fiyat veriyoruz. Diyoruz ki, “Sizin evinizin güncel piyasa değeri £52.000’tur, bu fiyattan satışa çıkarsa bir ay içerisinde alıcı bulunabilir; £55.000’a 6 ay, sizin düşündüğünüz £58-60.000 için bir sene kadar beklemeniz gerekebilir.” Bu tarz bilgilendirici çözümlerle müşterilerimize destek oluyoruz.

Girne ofisinden önce 5 sene Lefkoşa’da hizmet verdik, hala devam ediyoruz, Lefkoşa’daki çevremiz hep müşterilerimizin yönlendirmesiyle olmuştur. Bizimle bir kere çalışmış biri, mutlaka daha sonra tekrar arıyor, yeni bir alım-satım veya bir tanıdığını yönlendirme maksadıyla tekrar bir araya geliyoruz. Çünkü biz işlemleri sırasında müşterimizin son dakikaya kadar yanında oluyoruz, bütün işlemlerin doğru yapıldığından emin oluyoruz.”
 

AYSEL KANSU:

“Yaklaşık bir yıl önce profesyonel anlamda bu mesleğe girmeye karar verdim. Uzun yıllardır babamın çalışmalarını takip ediyordum. Gözlemlediğim zamanlarda bu mesleğin bana uygun olduğunu keşfettim, bunu yapabileceğime inandım. Annemin ve babamın desteğiyle bu sektöre adım attım. Gerekli eğitimleri aldım, ekspertiz konusundan alım-satıma kadar her konuda görevimin başındayım.  Babanızla beraber çalışmak nasıl bir duygu, iş hayatınıza nasıl yansıyor?- sorusunu çok alıyorum, açıkçası babamla çalışmak, babamla yaşamaktan daha kolay geldi.

Kendisiyle iş konusunda bu kadar anlaşabileceğimizi tahmin etmezdim. İş yerinde bu kadar iyi anlaşmamızın en büyük sebebi, işe bakışımızın profesyonel olması diyebilirim. Almış olduğum eğitim, daha önceki iş tecrübelerim, kurumsal bir yapının içerisinden geliyor olmam bana iş hayatında her şeyi kuralıyla yapmayı öğretti. Bu bakımdan iş ilişkilerimiz gayet uyumlu ve başarılı ilerliyor.”

Yukarı